Lakiernik samochodowy – zarobki

Mało kto jednak zastanawia się, ile zarabia lakiernik? Interesujesz się tym zawodem? A może chcesz rozwinąć swój biznes o zakład lakierniczy? Z poniższego tekstu dowiesz się, czym zajmuje się lakiernik, zarobki na tym stanowisku i ile zarabia lakiernik samochodowy z własnym warsztatem.

Lakiernik samochodowy – zarobki. Co ma największy wpływ?

Lakiernictwo samochodowe to wbrew pozorom nie tylko nakładanie lakieru na elementy karoserii. Najczęściej także demontaż lakierowanych elementów, czyszczenie ich i przygotowanie do malowania to zadania, którymi również zajmuje się lakiernik samochodowy. Zarobki pracownika mogą być zatem różne w zależności od zakresu prac. Często to właśnie zakres prac i umiejętności decydują o tym, ile zarabia lakiernik.

Na ustalenie podstawowej pensji lakiernika wpływ ma kilka podstawowych czynników. To ile zarabia lakiernik samochodowy, w dużej mierze zależy od jego wykształcenia. Ma to największe znaczenie na początku przygody z tym zawodem. Wykształcony zawodowo lakiernik samochodowy zarobki na start będzie miał wyższe od pomocnika czy niewykwalifikowanego pracownika.

Z biegiem czasu coraz mniejsze znaczenie będzie miało wykształcenie lakiernika. Zarobki będą rosły wraz z doświadczeniem i ilością wykonywanej pracy. Większe doświadczenie to mniejsza szansa na pomyłkę, umiejętność wyjścia z trudnej sytuacji i szybsze wykonywanie pracy. Te cechy dostrzega również większość pracodawców i reguluje to, ile zarabia lakiernik samochodowy w ich przedsiębiorstwie.

Do innych cech mających wpływ na to ile zarabia lakiernik, należy zaliczyć także wielkość firmy. W dużych przedsiębiorstwach zarobki lakiernika samochodowego zmieniają się systemowo. To ile zarabia lakiernik, określają specjalne tabele i zależy od wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Dzięki temu każdy pracownik wie, jak będą kształtowały się jego zarobki z biegiem czasu. W mniejszych firmach z reguły nie ma takich regulacji i lakiernik zarobki może poprawić poprzez większą ilość zleceń.

Ile zarabia lakiernik samochodowy?

Skoro wiesz już, co ma wpływ na zarobki, pora przekonać się ile zarabia lakiernik samochodowy w rzeczywistości. Średnia pensja na 2020 rok, jaką przyjmują branżowe portale to około 2600 złotych netto. Oczywiście lakiernik samochodowy zarobki tego rzędu otrzymuje przy czterdziestogodzinnym tygodniu pracy i przy legalnym zatrudnieniu na umowę o pracę. Nieco większy przychód otrzyma pracujący dorywczo lakiernik. Zarobki jednak to jedyna zaleta pracy bez umowy. Taki pracownik nie może liczyć na świadczenia z tytułu choroby czy urlopu.

Ponad połowa pracowników zatrudnionych na stanowisku lakiernik samochodowy zarobki ma w przedziale pomiędzy 2200 a 3300 złotych miesięcznie. To są najbardziej wymierne dane o tym, ile zarabia lakiernik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Skrajne zarobki lakiernika związane są ze stażem pracy lub niepełnym wymiarem godzin.

Ile zarabia lakiernik na własnej działalności?

Jeśli to ile zarabia lakiernik samochodowy zatrudniony na umowie nie jest dla Ciebie wystarczające, może pora na samodzielne szukanie zleceń. Jeśli założysz działalność, której specjalizacją będzie lakiernik, zarobki z pewnością będą na wyższym poziomie. To ile zarabia lakiernik na własnej działalności, zależy przede wszystkim od doświadczenia, lokalizacji, konkurencji i umiejętności pozyskiwania klientów.

Trudno określić ile zarabia lakiernik samochodowy posiadający własne stanowisko. Musisz jednak pamiętać, że po Twojej stronie pojawią się dodatkowe obowiązki. Będziesz musiał nie tylko zorganizować warsztat, narzędzia i sprzęt potrzebny do stworzenia lakierni samochodowej. Zarobki osiągniesz tylko przy umiejętności składania ofert, pozyskiwania klientów i samodzielnego rozliczania się. Jeśli dobrze opracujesz taki schemat działania, niebawem to ile zarabia lakiernik, będzie Cię interesowało w kontekście zatrudnienia podwykonawców.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera