Pytający dołączają do swoich wypowiedzi także inne zwroty, określenia związane z APC (detailing jest tylko jednym z nich). Chcąc tylko jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie o APC, co to jest i do czego służy, można byłoby uczynić to w ten sposób, odpowiadając tak – przeznaczone jest APC do czyszczenia samochodu. Oczywiście już za chwilę rozwiniemy tę niezbyt szeroką, rozbudowaną definicję. Zanim jednak to zrobimy, wyjaśnimy także znaczenie pojęcia, które pojawia się często razem z trzema literami, określającymi środek do czyszczenia. Pojęciem tym jest dla APC detailing, dlatego też często, jak już wspominaliśmy, można natknąć się w sieci Internet na pytania o APC w detailingu.

Auto detailing. Najważniejsze wiadomości

Nazwa auto detailing związana jest z szeroko rozumianą branżą, która zajmuje się czyszczeniem, myciem samochodów. Nazwą auto detailing można też określić szereg usług związanych z myciem i czyszczeniem karoserii, szyb, wnętrza pojazdu, czyli po prostu z myciem i czyszczeniem samochodu. Warto do razu zaznaczyć, że czyszczenie w auto detailingu nie jest procesem krótkim, ale przeciwnie – długotrwałym, wieloetapowym. Jeśli więc mówimy tutaj także o APC, detailing oznacza użycie tego środka podczas zabiegów czyszczenia i renowacji auta. Car detailing ( bo taka nazwa tych usług również jest używana) jest więc procesem trwającym kilka, kilkanaście godzin, przez kilka dni z rzędu. APC do czyszczenia przydaje się w tym czasie do wielu zabiegów, o których powiemy w dalszej części. Teraz dopowiedzmy jeszcze tylko, uzupełniając wiadomości, że w auto detailingu  chodzi nie tylko o samo czyszczenie, ale także o usuwanie drobnych defektów, na przykład przebarwień, odprysku lakieru, drobnych dziurek od kamyczków itp.

APC – kiedy i do czego stosować?

Uściślijmy teraz wiadomości o APC, co to jest, do czego się stosuje. Sam skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza “All Purpose Cleaner”, co można przetłumaczyć jako „Uniwersalny Środek Czyszczący”. Tak więc APC do czyszczenia wszystkiego w samochodzie jest przeznaczony, zarówno wnętrza, jak i zewnętrznych elementów. Można nim czyścić zarówno komorę silnika, jaki i karoserię, tapicerkę itd. APC do czyszczenia samochodu składa się z mieszanki niskopiennych chemicznych substancji, które mają następujący odczyn zasadowy – pH 10-11. Różne substancje czyszczące i związki chelatujące, które tworzą APC, powodują, że brud rozpuszcza się, w związku z tym jest łatwy do usunięcia. Pomimo tego, że środek jest substancją chemiczną niszczącą zabrudzenia, nie działa korozyjnie na powierzchnie czyszczące, jest dla nich bezpieczny. Stosując go, należy  jednak używać rękawiczek ochronnych, ponieważ dla skóry ludzkiej nie jest on obojętny, może wywoływać swędzenie, wysypkę itp. Kupujący APC stosują go bardzo często do czyszczenia deski rozdzielczej.

Oczywiście APC wyczyści deskę rozdzielczą, ale jeszcze lepszą alternatywą w tym przypadku jest użycie środka do czyszczenia, jakim jest Inside Cleaner. Nie zawiera on aż tak dużo chemii jak APC, jego używanie nie wymaga wypłukiwania wilgotną fibrą, dlatego też lepiej nadaje się do czyszczenia wnętrza pojazdu. Środek ten doskonale usuwa brud z plastiku, winylu, a także z tapicerki materiałowej, pozostawia także bardzo miły zapach świeżych cytrusów. APC radzi sobie świetnie także z materiałami gumowymi, na przykład stosowany jest często do mycia gumowych dywaników  . To prawda, ale podobnie jak w przypadku czyszczenia deski rozdzielczej, gdzie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatu marki Cleantech Inside Cleaner, tak i tutaj, do wszelkich gum lepiej zastosować Tire and Rubber Cleaner. Ten produkt od Cleantecha jest dedykowany właśnie do elementów gumowych, dywaników, opon itp. Doskonale więc poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami, nie działając przy tym niszcząco na materiał. Jak już wspominaliśmy APC stosowany jest także w przypadku zabrudzeń silnika oraz zewnętrznych części auta. Plamy ze smaru, oleju, zacieki pojawiające się przy silniku APC do czyszczenia doskonale usunie, tak samo jak i wszelkie zanieczyszczenia powstałe na karoserii. Środek ma także zastosowanie w gospodarstwie domowym, gdzie można go używać do czyszczenia plastików, kafelek, glazury itp. Na rynku istnieje wiele firm oferujących taki uniwersalny środek czyszczący. Na pewno jednym z lepszych dostępnych w Polsce jest APC marki Cleantech. Tak samo jak i inne produkty firmy Cleantech, APC charakteryzuje się wysoką efektywnością. Klienci, którzy zetknęli się z produktami Cleantech, doceniają uniwersalność ich użycia. Wielozadaniowa chemia samochodowa oferowana przez tę markę jest coraz bardziej popularna i zyskuje grono zagorzałych zwolenników.

Zapisz się
do newslettera