Malowanie tłumika motocyklowego i samochodowego – od czego zacząć?

Malowanie tłumika motocyklowego, czy samochodowego najlepiej zacząć od przygotowania powierzchni. W pierwszej kolejności zajmiemy się demontażem wydechu, który ułatwi nam przeprowadzenie późniejszych prac. Aby dobrze przygotować rurę do malowania, należy ją w pierwszej kolejności wyczyścić ze smaru, zabrudzeń i innych nieczystości.

Regularne czyszczenie elementów metalowych jest równie ważne co mycie karoserii i również ono wymaga specjalistycznych preparatów. Zanim farba do wydechu pokryje całą powłokę, element należy poddać piaskowaniu, szlifowaniu lub czyszczeniu papierem ściernym. Działania powinny lekko zmatowić powierzchnię, co przełoży się na lepszą przyczepność farby. Po procesie czyszczenia należy dać rurze wyschnąć, pozostawiając ją na kilka godzin w suchym miejscu.

Malowanie tłumika – etapy pracy

Malowanie wydechu motocyklowego i samochodowego przebiega łatwo, pod warunkiem, że prace przeprowadza się etapami. Oto jak powinno wyglądać malowanie wydechu motocyklowego lub samochodowego:

Pierwszy krokiem powinien być wybór farby do wydechu, ale do tego przejdziemy w dalszej części tekstu. Odpowiednia farba to klucz do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Kolejny etap prac to demontaż rury wydechowej.

Trzeci krok stanowi przygotowanie powierzchni według instrukcji powyżej.

Pora na aplikację farby. W tym celu należy dokładnie rozmieszać ją w pojemniku lub wstrząsnąć puszkę w przypadku sprayu.

Farbę w puszcze nakładamy pędzlem z długim włosiem lub wałkiem poliamidowym. Farbę w sprayu nakładamy pryskając w kierunku malowanej powierzchni z odległości około 30 cm. Nakładana warstwa nie może być za gruba, ponieważ wówczas może pęknąć.

Kolejny krok to utwardzenie farby po malowaniu. W tym celu należy włączyć silnik i zgasić kilka razy pod rząd. Czas pracy powinien silnika powinien być określony przez producenta farby i powinien być stopniowo zwiększany.

Farba do wydechu – jaka będzie najlepsza?

Rura wydechowa jest narażona na wysokie temperatury, tak więc farba do wydechu powinna charakteryzować się odpornością na cykliczne etapy ogrzewania i chłodzenia. Malowanie tłumika wymaga zakupu termoodpornej farby antykorozyjnej. Formuła farb pozwala na stworzenie powłoki odpornej na temperaturę sięgającą nawet 600 stopni Celsjusza w trybie ciągłym i 750 stopni Celsjusza w krótkim odstępie czasu. Poza motoryzacją żaroodporne farby są przeznaczone do malowania kominków, grzejników, kotłów i pieców. Do ich użycia nie trzeba stosować podkładów.

Spray, czy puszka? Co wybrać?

Jeśli zastanawiasz się jaka forma farby do wydechu będzie najlepsza, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Spray to metoda pozwalająca na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Aby z niej skorzystać, tłumik należy powiesić np. na drucie i rozpylać farbę z każdej strony. Na rynku dostępne są nawet dedykowane lakiery żaroodporne w aerozolu, które posiadają gwarancję jakości producenta. Farby w puszce przy dobrym nałożeniu dają podobny efekt. Są mniej popularne, choć bardziej wydajne niż ich odpowiedniki w sprayu. Dodajmy, że malowanie pędzlem lub wałkiem zazwyczaj pozostawia grubszą warstwę, co w przypadku malowania wydechu jest niewskazane.

Malowanie wydechu – na co zwrócić uwagę

Naniesienie nowej warstwy farby na układ wydechowy samochodu, czy motocykla to dobry wybór, jeśli nie chcemy wymieniać tego elementu na nowy. Malowanie tłumika motocyklowego i samochodowego polecamy wykonywać co kilka lat, dobrze wybrać farbę i precyzyjnie przygotować powierzchnię. Życzymy miłej pracy!

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera