Co to jest Air Ride?

Często Air Ride mylony jest z obniżonym zawieszeniem, co nie jest do końca prawdą. Zawieszenie Air Ride jest zawieszeniem pneumatycznym, co oznacza, że pozwala ono regulować wysokość w dowolny sposób. Regulacja zawieszenia daje możliwość dobrania jego twardości do typu jazdy, na przykład do jazdy dziennej oraz jazdy na torze. Za jej pomocą można także całkowicie obniżyć auto, by leżało na popularnej w środowisku motoryzacyjnym „glebie”. I choć na temat Air Ride opinie są różne, ciężko zaprzeczyć, że stanowi on efektowny trend, który przybył do nas zza oceanu.

Air ride – koszt

Decydując się na instalację gotowego zestawu zawieszenia pneumatycznego, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 15 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o Air Ride, koszt może być niższy, ale wszelkie oszczędności mogą odbić się negatywnie na efekcie końcowym prac. Dodajmy, że ostateczna cena jest także uzależniona od specyfiki projektu. Zawieszenie sterowane pilotem na odległość jest droższe od mniej zaawansowanych systemów. Tańsze zestawy na podzespołach gorszej jakości nie są warte uwagi. Co więcej, gotowe zestawy zawierają pełną dokumentację techniczną, przez co są dopuszczone do ruchu w całej Unii Europejskiej. Polecamy produkty, które pochodzą od renomowanych dealerów.

Air ride – jak zrobić?

Pneumatyczne zawieszenie raz na zawsze odmieni każde auto. Gotowa zabudowa Air Ride może być jednak poza zasięgiem finansowym niektórych kierowców. Na szczęście jest także możliwość samodzielnego wykonania zawieszenia. Wiele osób zastanawia się, ile wyniesie ich Air Ride, jak zrobić projekt samodzielnie i na co zwrócić uwagę. W tej kwestii wymagana jest znajomości mechaniki i posiadanie odpowiednich warunków, czyli dobrze wyposażonego warsztatu. Jeśli chodzi o Air Ride, montaż nie należy do najłatwiejszych.

Zawieszenie Air Ride składa się z następujących elementów:

  • poduszki pneumatyczne i okucia,
  • zbiornika na powietrze,
  • manometrów,
  • elektrozaworów z cewkami,
  • kompresora,
  • okablowania,
  • odwadniacza (ewentualnie),
  • węży pneumatycznych.

Przewagą posiadania własnoręcznie zamontowanego zestawu jest możliwość dobrania części pod kątem preferencji, co daje niemal nieskończenie wiele możliwości. Poprawne połączenie wszystkich elementów gwarantuje nam nowy system, usprawniający prowadzenie auta oraz jego wygląd.

Air ride – opinie

Nie ulega wątpliwości, że zabudowa Air Ride jest ciekawym sposobem na prezentację swojego samochodu. Pneumatyka nadal jest unikatem na polskich drogach, również ze względu na słabą jakość dróg. Rozwiązanie Air Ride opnie ma raczej skrajne. Fanatycy modyfikacji aut wymieniają jego zalety, podczas gdy przeciętni kierowcy często twierdzą, że to zbędny wydatek. Jeśli chodzi o Air Ride, koszt montażu w tańszych autach może nawet przewyższyć wartość samego pojazdu. Warto jednak zasięgnąć języka u specjalistów, bo jeśli chodzi o Air Ride, opinie mogą być mylące. Z całą pewnością warto rozważyć jego zakup w nawiązaniu do własnego samochodu i doświadczeń motoryzacyjnych.

Air Ride – montaż

Jeśli chodzi o zawieszenie Air Ride, montaż jest niezwykle ważny. Aby zainstalować zestaw, można przerobić seryjny amortyzator, jednak nie polecamy tego rozwiązania. Gwint ułatwia montaż poduszek, za sprawą kolumny gwintowanej, na której można zrobić okucie lub ją uszczelnić, podczas gdy seryjny amortyzator może być niekiedy nierozbieralny.

Wybierając zestaw zawieszenia dla siebie, zwróć uwagę na jakość okuć, poduszek, miechów i pozostałych elementów mechanicznych. To właśnie od solidnego wykonania zestawu zależy, jak będzie się spisywał air ride, montaż jest więc ważny, ale kluczowa pozostaje też jakość wykonania elementów.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera