Jak zrobić adaptacje przepustnicy i kiedy jest potrzebna?

Adaptacja przepustnicy jest potrzebna jeśli silnik nie pracuje dokładnie tak jak powinien, na przykład podczas pracy na biegu jałowym obroty są za wysokie, za niskie bądź falują. W dodatku adaptacja jest potrzebna, jeśli wykonujesz takie czynności jak wymiana lub czyszczenie przepustnicy, wymiana sterownika, czy wymiana pedału przyspieszenia. Adaptacja przepustnicy po odłączeniu akumulatora to również często stosowana praktyka w zakładach mechanicznych. Dbałość o części wewnętrznych pojazdu powinna być stałym punktem pielęgnacji, tak samo jak czyszczenie wnętrza samochodu.

Adaptacja przepustnicy VCDS

Aby cała procedura ustawiania przepustnicy przebiegła pomyślnie, w systemie musi pojawić się brak błędów, napięcie akumulatora musi sięgnąć wartości przynajmniej 11,5 V, przepustnica powinna być czysta i znajdować się w biegu jałowym, urządzenia z dużą ilością energii powinny być wyłączone, temperatura płynu chłodzącego powinna oscylować w granicy 5 do 95 stopni Celsjusza.

Pamiętaj, aby adaptację przepustnicy wykonać na wyłączonym silniku, ale na włączonym zapłonie, żeby interfejs diagnostyczny miał kontakt ze sterownikiem. Trzymanie nogi na gazie znacznie przekłamie wyniki. Pierwszym krokiem jest podłączenie przewodów i otworzenie programu na komputerze. Czynność będzie się różniła w zależności od oprogramowania i modelu auta. Adaptacja przepustnicy Golfa 4 wygląda inaczej, niż modeli BMW!

Adaptacja przepustnicy vcds – krok po kroku

Oto jak dokonać adaptacji przepustnicy VCDS w etapach:

  1. W programie wchodzimy w opcję silnik, wybieramy odpowiednią grupę i wyłączamy opcję nastawy początkowe.
  2. Akceptujemy wybór. W tym momencie będzie słychać jak przepustnica pracuje, a na ekranie pojawi się napis, że adaptacja trwa.
  3. Sterownik w tym momencie adaptuje przepustnicę. Po zakończeniu całą operację należy zaakceptować przyciskiem „Ok” oraz „gotowe, powrót”.
  4. Teraz pozostaje tylko zdjęcie okablowania. Cała operacja jest prosta i można ją stosować podczas wielu czynności eksploatacyjnych pojazdu.

Adaptacja przepustnicy Vag

VCDS to popularny program diagnostyczny z czytelnym interfejsem, który kiedyś mogliśmy znaleźć pod hasłem adaptacja przepustnicy Vag. VCDS to pakiet oprogramowania dla pojazdów typu VAG, który jest powszechnie stosowany przez mechaników oraz kierowców. Adaptacja przepustnicy Vag odnosi się do niemieckich pojazdów, pozwalając choćby na adaptację przepustnicy Golfa 4 czy Audi A4.

Adaptacja przepustnicy Vag – krok po kroku

Oto jak dokonać adaptacji przepustnicy Vag w etapach:

  1. Podłączamy interfejs do laptopa i do sterownika auta (złącza diagnostycznego).
  2. Włączamy zapłon.
  3. Wybieramy opcję „Select”, następnie „Engine” i czekamy na odszukanie sterownika przez system.
  4. Po chwili na ekranie powinny pojawić się dane. Następnie wchodzimy w pozycję „Basic setting”,
  5. Ustawiamy grupę na wartość „0,98”.
  6. Przez 20 sekund będziemy słychać, jak sterownik adaptuje przepustnicę.

Adaptacja przepustnicy – cena

Wiele osób zastanawia się, czy adaptacja przepustnicy bez komputera jest możliwa. Taką operację można przeprowadzić w ostateczności, ale zdecydowanie lepiej podłączyć sprzęt do laptopa i przeprowadzić adaptację skutecznie. Warto w tym celu zlecić usługę profesjonalistom. Jeśli chodzi o adaptację przepustnicy cena waha się od 70 do 150 zł. Adaptacja przepustnicy vag, adaptacja przepustnicy vcds to tylko niektóre usługi znajdujące się w ofercie zakładów mechanicznych. Sam zabieg jest stosunkowo krótki, jeśli odpowiada za niego doświadczony mechanik, tak więc oddanie auta do warsztatu polecamy osobom ograniczonym czasowo. Pamiętajmy, że prawidłowa adaptacja przepustnicy Golfa 4 będzie wymagała użycia programu z interfejsem do Golfa, tak więc ważne jest tu także dostosowanie oprogramowania.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera