Co to jest hydrofobowość ?

O ile kierowcy doświadczeni wiedzą o co chodzi, o tyle amatorzy, świeżo upieczeni posiadacze pojazdów czterokołowych nie potrafią zorientować się, czym jest owa hydrofobowość, co to jest efekt hydrofobowy albo czym jest substancja hydrofobowa. Wszystkie te pojęcia dotyczą tego samego zagadnienia. A wiec, co to jest hydrofobowość? Postaramy się tutaj na to pytanie odpowiedzieć.

Hydrofobowość to inaczej odpychanie wody. Od razu można zapytać – czym jest odpychanie wody? Otóż jest to taka właściwość, która powoduje, że możliwy staje się proces odpychania cząsteczek wody. Efekt hydrofobowy jest więc czymś, co pozwala uniknąć zamoczenia, przesiąknięcia danej powierzchni wodą. Warstwa hydrofobowa jest przeciwieństwem warstwy hydrofilowej. Jeżeli ta ostatnia przyciąga wodę, to ta pierwsza ją odpycha. Dlaczego mówi się o hydrofobowości w kontekście motoryzacji. Dlatego, że woda bardzo często okazuje się być dla samochodu czynnikiem niszczącym, wywołującym korozję. Zjawisko kwaśnych deszczy jest znane prawie każdemu i każdy też przyzna, jeśli posiada jakieś minimum wiedzy w tym temacie, że działają one na metal i inne powierzchnie bardzo korozyjnie. Ale nie tylko deszcze mogą zadziałać źle na elementy samochodu, jakakolwiek inna ciecz, na przykład rozlany sok owocowy na tapicerce powoduje mniejsze lub większe zniszczenia. To dlatego właśnie stosuje się powłoki hydrofobowe, które pomagają zwalczyć niechciane efekty wywołane przez ciecze, twardą wodę.

Preparat hydrofobowy. Zastosowanie

Każdy preparat hydrofobowy działa tak, jak powinien, czyli wywołuje efekt hydrofobowy w takim celu, by ochraniać jakieś powierzchnie przed cieczą. W sklepach motoryzacyjnych jest wiele specyfików, które powodują, iż wytworzona przez nie warstwa hydrofobowa działa bardzo dobrze, spełnia swoje zadanie. Na przykład preparat hydrofobowy Cleantle Ceramic Booster nałożony na lakier karoserii pozwala zachować ją na długi czas w doskonałej kondycji. Zimowe przymrozki, wszelkie nieczystości, korozje nie chwytają się tak zaimpregnowanego lakieru, bo działa tutaj właśnie efekt hydrofobowy. Warstwa hydrofobowa rozprowadzona na tapicerce pozwala na równie długa ochronę. Właścicielom pojazdów na pewno żyje się lżej, kiedy wiedzą, że są one dobrze zabezpieczone zarówno wewnątrz, jaki i zewnątrz i wszelkie niespodzianki nie są im straszne. Substancja hydrofobowa ma także zastosowanie w przypadku szyb samochodowych. Ich powierzchnia potraktowana preparatem hydrofobowym może swobodnie odpychać cząsteczki wody. W takim przypadku deszczówka bardzo łatwo spływa po szybie, która jest czysta, nie zostają na niej żadne zabrudzenia, kawałki błota, zabite owady.

Jak widać z powyższych wywodów, hydrofobowość jest w dziedzinie motoryzacji nie do przecenienia. Efekt hydrofobowy jest widoczny wszędzie tam, gdzie woda, ciecze, kwaśne deszcze nie wyrządzają większych szkód w wewnętrznych i zewnętrznych częściach auta.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera