Jaką powłokę do samochodu wybrać – kwarcową czy ceramiczną?

Jak sama nazwa wskazuje, powłoka chroni lakier i pozwala łatwiej zachować go w czystości. Dzięki temu samochód lśni, cieszy oko kierowcy i chroni lakier przed różnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak: promieniowanie UV, kwaśne deszcze, smog, ptasie kupy czy sól drogowa. Kierowcy często zastawiają się nad tym, jaka powłoka – kwarcowa czy ceramiczna, będzie dla nich lepszym wyborem.

Najważniejsze to raz na zawsze wyjaśnić: powłoka ceramiczna i powłoka kwarcowa to różne nazwy na ten sam produkt. Oczywiście to, jaka powłoka, ceramiczna czy kwarcowa, będzie dla każdego najlepsza, jest wypadkową wielu rzeczy, tego, jakie się ma auto, czego się oczekuje, jakim budżetem się dysponuje i jakiej trwałości oczekujemy.

Powłoka kwarcowa czy ceramiczna – opinie

Powłoki ceramiczne i kwarcowe zawierają w swoim składzie (jako główny środek aktywny) ditlenek krzemu. Jest to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków. Jest krystalicznym ciałem stałym o dużej twardości. Dzięki zaawansowanej formule i doborze odpowiednich rozpuszczalników, taka powłoka łączy się na stałe z zabezpieczaną powierzchnią np. lakierem lub felgami i chroni długotrwale daną powierzchnię. Na rynku mamy do wyboru szerokie spektrum powłok kwarcowych różniących się nie tylko ceną ale także sposobem aplikacji, trwałością, a także ilością buteleczek w pudełku.

Starego typu powłoki często wymagają aplikacji dwóch różnych warstw tzw. bazy (odpowiedzialnej za ochronę) oraz top coat’u (który jest odpowiedzialny za efekt hydrofobowy i śliskość powierzchni). Jednak od paru lat, powłoki nowszej generacji są jednoskładnikowe (tzn. że baza i top coat zawarte są w jednej butelce). Najnowsza generacja powłok charakteryzuje się zawartością dodatków takich jak grafen i CNT (nanorurki węgla), które zwiększają trwałość powłoki, zwiększają antyelektrostatykę (co powoduje jeszcze mniejsze brudzenie i kurzenie się pojazdu), a także zwiększa odporność na wysokie temperatury samej powłoki (co pozwala aplikować je na felgi).

Jednymi z takich powłok na rynku – powłoki najnowszej generacji są Cleantle Admire i Cleantle Inspire. Powiedzieliśmy już o różnych rodzajach powłok pod kątem składu i rozwiązań chemicznych. Skupmy się teraz na różnicach powłok kwarcowych i grafenowych pod kątem ich trwałości. Na rynku możemy wyróżnić najczęściej powłoki roczne, trzyletnie oraz pięcioletnie. Im dłuższa trwałość powłoki tym wyższa cena produktu. W przypadku Cleantle, powłoka Admire ma trwałość od 3-5 lat lub 50 tyś km do 100 tyś km. Powłoka Inspire to trwałość na poziomie 18 miesięcy lub 20 tyś km i więcej w przypadku odpowiedniej pielęgnacji produktem Cleantle Ceramic Booster.

Test powłok ceramicznych

Najważniejsze w wyborze powłoki ceramicznej dla siebie to przede wszystkim określenie budżetu jakim dysponujemy i jaki chcemy wydać oraz naszych potrzeb. Jeśli pokonujemy duże ilości kilometrów rocznie, warto zainwestować w powłokę ceramiczną z dodatkiem grafenu o dłuższej trwałości. Jeśli jednak nasze przebiegi roczne to około 10 tyś km lub wiemy, że niedługo będziemy wymieniać auto to sięgnijmy po rozwiązanie jakim jest Cleantle Inspire – czyli powłoki grafenowej dla entuzjastów.

Ważnym aspektem obydwu powłok jest prostota aplikacji. Każda nawet niedoświadczona osoba będzie w stanie sobie poradzić z aplikacją powłok grafenowych Cleantle Admire i Cleantle Inspire. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozpuszczalników, powłoka nieodparowuje tak szybko jak inne powłoki, a jej aplikacja jest możliwa nawet na podwórku. To jedyna powłoka na rynku, która możesz zaaplikować na lakier, felgi, elementy plastikowe, szyby, a nawet elementy gumowe! Ważnym aspektem jest odpowiednie przygotowanie lakieru do aplikacji, jeśli nie masz w tym doświadczenia lepiej zlecić aplikację powłoki w studio detailingowym tak abyś mógł cieszyć się długo powłoką.

Test powłok ceramicznych udowadnia również, że chronią one karoserię nie tylko przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, ale także skracają czas (i obniżają koszty) mycia samochodu. W przypadku myjni bezdotykowych auto zabezpieczone powłoką Cleantle Admire lub Inspire może kosztować nawet 50% mniej! Tak działa właśnie powłoka ceramiczna, czy warto więc ją stosować jako ochronę lakieru?

Nakładanie powłoki ceramicznej

Aplikacja powłoki ceramicznej nie musi byc rzeczą trudną, a efekt wywołany jej zastosowaniem jest trwały i będzie służył Twojemu pojazdowi. Oprócz wymienionych wyżej zalet, należy do nich dodać jeszcze ochronę powłoki przed ostrą chemią i promieniowaniem UV. Przed takimi zagrożeniami broni auto powłoka ceramiczna, czy warto ją więc stosować i płacić z nią? Uważamy, że tak. Należy tutaj jeszcze dodać, że samodzielne nakładanie powłoki ceramicznej wymaga umycia, korekty i odtłuszczenia lakieru. Do tej czynności potrzebne są również odpowiedni szmatki z mikrofibry oraz załączony w pudełku aplikator. Dokładna instrukcja nakładania powłoki ceramicznej Cleantle Admire i Inspire znajduje się w zestawie z preparatem, warto więc, by każdy kierowca dokładanie się z nią zapoznał przed podjęciem wszelkich działań.

Jaką powłokę ceramiczną wybrać?

Wielu kierowców zastanawia się na tym, jaką powłokę ceramiczną wybrać, by spełniła pokładane w niej oczekiwania, które są w większości przypadków takie same. Użytkownicy czterech kółek pragną, by ochrona lakieru utrzymywała się jak najdłużej i była trwała, mocna. Jaką powłokę ceramiczną wybrać? Jeśli chcesz wydać mniej pieniędzy to postaw na powłokę Cleantle Inspire – prawie 2 letnia ochrona w cenie puszki wosku! Jeśli jednak planujesz długą i większą eksploatację auta i szukasz bezkompromisowych rozwiązań to idealnym wyborem będzie Cleantle Admire. Przede wszystkim obydwie powłoki zaaplikujesz na wszystkie elementy swojego pojazdu, więc nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów na powłoki do plastików, felg czy szkła. Po drugie to najbardziej zaawansowane powłoki i najbardziej odporne na tzw. zatykanie powłoki na rynku!

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera