Czyszczenie pasów bezpieczeństwa – dlaczego jest tak ważne?

W obecnych czasach zasady związane z higieną są niesamowicie kluczowe w zachowaniu zdrowia. O ile pamiętamy o sprzątaniu naszego domu, a także wnętrza naszego auta w celach estetycznych, o tyle bardzo często zapominamy o czyszczeniu pasów bezpieczeństwa. A przecież zapinamy je nierzadko brudnymi rękoma. Nie pomaga nawet fakt, że wsiadając użyjemy żelu antybakteryjnego. Na pasach nadal będą znajdować się bakterie i drobnoustroje. Nie myślimy o tym nawet przez kilka, kilkanaście lat, a zabrudzenia gromadzą się bez końca. Brud powoduje także, że pasy się nie zwijają, co szczególnie przeszkadza nam, gdy zwisają poza wnętrze auta, a my coraz częściej przytrzaskujemy je drzwiami. Jest na to jednak sposób – czyszczenie pasów bezpieczeństwa.

Czyszczenie pasów bezpieczeństwa krok po kroku

Jak zatem tego dokonać? Czyszczenie pasów bezpieczeństwa nie jest skomplikowaną pracą. Wystarczy przygotować letnią wodę, mikrofibrę oraz płyn czyszczący shot foam. Po wysunięciu całego pasa należy dokładnie go umyć i pozostawić do wyschnięcia. Po czyszczeniu warto upewnić się, czy zanieczyszczenia nie trafiły do rolek zwijających pasy. To także może być powód ich nie wracania na swoje miejsce. W tym celu warto także przeczyścić szczelinę, z której wychodzą pasy. Do tego celu polecany jest papier ścierny o gradacji 600. Jeśli nadal nie da to rezultatów, trzeba będzie rozkręcić obudowę i sprawdzić, w jakim stanie jest mechanizm rolujący. Tutaj, jeśli zależy nam na maksymalnej delikatności, możemy użyć sprężonego powietrza. Wydmuchanie zabrudzeń z rolek już na tym etapie może pomóc. Gdy już dojdziemy do tego kroku, przy okazji należy je nie tylko dobrze wyczyścić, ale również nasmarować, podobnie jak pasy. Smarowanie pasów bezpieczeństwa z pewnością przyczyni się do ich lepszego funkcjonowania. O tym, czym smarować pasy bezpieczeństwa piszemy w następnej części naszego poradnika.

Czy smarować pasy bezpieczeństwa?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rolki, czyli mechanizm zwijający pasy może być przyczyną problemu. Po dokładnym umyciu każdego elementu mechanizmu możemy w pełni przystąpić do takiej czynności jak smarowanie pasów bezpieczeństwa. Lepszym rozwiązaniem zawsze będzie wymiana całego pasa, ponieważ dotyczy on naszego bezpieczeństwa. Doraźnie jednak, wyjątkowo, gdy jesteśmy postawieni pod ścianą możemy tego dokonać. W pierwszej kolejności należy nałożyć dobrze dobrany środek do czyszczenia pasów bezpieczeństwa. Czym się on charakteryzuje? W dużej mierze swoją lepką, nie wysychającą konsystencją. By dobrze je nasmarować, musimy upewnić się, czy są w pełni suche. Warto nałożyć środek do czyszczenia pasów bezpieczeństwa w formie sprayu. Dzięki niemu nie musimy używać dodatkowych gadżetów do nakładania. Tego typu preparaty są mieszanką silikonów i środków zmiękczająco-czyszczących. Wnikają one w strukturę pasów, nie brudzą ubrań kierowcy i pasażerów. Doskonale konserwują pasy oraz przeciwdziałają ich ponownemu zabrudzeniu. Spray pozostawia na pasach niewidoczną warstwę ochronną. Warto tego typu produkt posiadać w swoim garażu. Jest to podstawa w każdym renomowanym warsztacie autodetailingu.

Jak widać, smarowanie pasów bezpieczeństwa jest możliwe, choć i tak zalecamy ich wymianę.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera