Co to jest hamownia?

Na początek przejdźmy do samej definicji. Większość osób wie co to jest hamownia, jednak nie wszyscy znają zasadę jej działania. Hamownia należy do podstawowych narzędzi analitycznych w pracy mechaników i służy do pomiarów parametrów jezdnych pojazdu, a dokładniej do badania mocy i momentu obrotowego samochodu. I choć hamownie kojarzone są zwykle z tuningiem, ich zastosowanie jest znacznie szersze niż podkręcanie mocy pojazdów. Mimo to świetnie sprawdza się do takich badań, jak sprawdzenie mocy silnika. Jedna wizyta w profesjonalnym warsztacie pozwoli zweryfikować działanie układu napędowego i wytypować podzespoły, które mogą zakłócać jego pracę.

Podział hamowni

Wyróżniamy hamownie:
– podwoziowe, które dzielimy na obciążeniowe i inercyjne,
– silnikowe, które dzielimy na obciążeniowe i inercyjne.

Hamownia podwoziowa

Ten rodzaj sprzętu najpopularniejszy rodzaj hamowni, które można spotkać w niemal każdym warsztacie. Hamownie podwoziowe są najbardziej praktyczne, ponieważ można za ich pomocą zmierzyć osiągi auta bez demontowania silnika. Rolki na koła mają za zadanie odwzorowywać warunki drogowe, podczas gdy podłączona aparatura mierzy niezbędne parametry. Zastosowanie hamowni oszczędza czas potrzebny do badania, który byłby dłuższy w przypadku pobierania pomiarów na torze. Hamownia podwoziowa obciążeniowa wykorzystuje hamulec do zatrzymania auta w czasie badań. Hamownia inercyjna nie używa hamulca, a obciążeniem są w tym przypadku rolki. Jej pomiar jest bezpieczny dla silnika, choć inercyjna hamownia wiąże się z licznymi ograniczeniami.

Hamownia Silnikowa

Jeśli zastanawiasz się jak sprawdzić moc silnika precyzyjnie, ta metody Cię zainteresuje. Hamownia silnikowa służy do dokładnego zmierzenia mocy silnika i momentu obrotowego na jego wyjściu. Pomiar na hamowni silnikowej odbywa się na silniku niezamontowanym albo wymontowanym z auta, przez co ten typ narzędzia spotyka się bardzo rzadko. W przypadku hamowni silnikowych pomiaru dokonuje się na kole zamachowym, a nie na przekładniach. Również w wersji silnikowej wyróżniamy hamownie inercyjne i obciążeniowe, choć trzeba przyznać, że sprzęt z hamulcem (hamownia obciążeniowa) jest spotykany częściej, ze względu na łatwiejszą eksploatację. Hamownia silnikowa jest daje dokładniejsze pomiary niż jej wyposażony w rolki odpowiednik.

Ile kosztuje hamownia?

Badanie stanu technicznego pojazdu lub chip tuning wymaga wizyty na hamowni. Czy wiesz ile kosztuje hamownia jako usługa badań zakładów mechanicznych? Koszt hamowni waha się od 100 do 300 zł za kompleksowy pomiar. Hamownia motocyklowa jest nieco inaczej skonstruowana niż sprzęt przeznaczony dla aut, choć ceny pomiarów w obu przypadkach są bardzo podobne.

Od czego zależna jest cena badań na hamowni?

Na to, ile kosztuje hamownia ma wpływ wiele czynników. Warto wiedzieć, że cena badania może się różnić ze względu na model auta, ilość biegów i osiąganą prędkość maksymalną. Dla samochodów o większej liczbie biegów i wyższych osiągach koszt hamowni okaże się droższy. Na cenę wpływa również rodzaj napędu. Za auto wyposażone w 4 × 4 kierowcy przyjdzie zapłacić więcej niż za samochód napędzany na jedną oś. Klienci mogą także dopłacić za dodatkową usługę, na przykład użycie sondy szerokopasmowej. Mogą też skorzystać z kompleksowych usług warsztatu mechanicznego, co przełoży się na cenę samego badania. Niektórzy producenci sprzętu samochodowego oferują sprzedaż sprzętu, jednak koszt hamowni mobilnej jest relatywnie wysoki, a produkt przeznaczony jest dla specjalistów.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera