Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy – jak to wygląda w Polsce?

Polskie prawo podatkowe uznało, że auto jest dla nas sporym wydatkiem, zatem nie dokonujemy jego zakupu raz w miesiącu. Stąd też ustanowiono, że dopiero po pół roku możemy je spieniężyć bez rozliczania się z fiskusem z dodatkowego przychodu w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych. Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy sprawia, że automatycznie musimy go uwzględnić w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”, w punkcie 8. „Inne źródła” przed 30 kwietnia bieżącego roku. Data 6 miesięcy od nabycia auta liczona jest od ostatniego dnia miesiąca. Oznacza to, że jeśli kupimy auto 15 stycznia, to 6 miesięcy według Urzędu Skarbowego mija z końcem czerwca. Jeśli sprzedasz samochód przed końcem czerwca, to ty będziesz musiał rozliczyć się z fiskusem, a nie tylko nabywca twojego starego auta.

Podatek od sprzedazy auta przed 6 miesiacami jest uzależniony od Twoich dochodów za rok, w którym tej sprzedaży dokonałeś. Jeśli zarobiłeś mniej niż 85 528 zł, obowiązuje cię stawka 18 proc., jeśli więcej – musisz odprowadzić 32 proc. Jeśli tego nie zrobisz, może grozić ci kara grzywny wynosząca nawet do 720 stawek dziennych (od 168 zł do 33 600 zł grzywny), ograniczenie lub pozbawienie wolności. W deklaracji należy wpisać kwotę, za ile kupiło się samochód oraz cenę, za którą się go sprzedało. Od różnicy oblicza się procentowo podatek. Jeśli zysk wynosi 1000 złotych, podatek to 18 lub 32 złote.

Sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy bez zysku

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodu jest sprzedaż wartościowej rzeczy, o ile nastąpiła ona przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca jej nabycia. Czy jest to sztywna zasada? Oczywiście, że nie. Jeśli będzie to sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy bez zysku, nadal musisz uwzględnić ją w zeznaniu podatkowym, jednak nie będziesz musiał płacić podatku, ponieważ poniesiesz swego rodzaju stratę. Zatem jeśli kupisz samochód za 10 tysięcy złotych, a sprzedasz go za 4 miesiące za 8 tysięcy, twój dochód będzie równał się 0. Urząd nie uzna, że zrobiłeś to celowo, by się wzbogacić, jednak nie można o tym zapominać w PIT-36.

Sprzedaż samochodu sprowadzonego z zagranicy przed upływem 6 miesięcy

Czy to samo tyczy się, gdy nastąpi sprzedaż samochodu sprowadzonego z zagranicy przed upływem 6 miesięcy? Już spieszymy z odpowiedzią. Otóż tak i ta sprzedaż wymaga zapłaty podatku od dochodu na zasadach ogólnych. Każde nabycie i zbycie, niezależnie od miejsca dokonania sprzedaży należy udokumentować. W tym celu również należy wpisać kwotę sprzedaży auta w rubryce numer 8 w dokumencie PIT-36. Dodatkowo warto wiedzieć, że wcześniej, gdy kupujemy wóz za granicą, z podatku zwolnione są takie czynności, jak koszt rejestracji auta w kraju i ubezpieczenie. Jeśli sprzedamy swoje auto po upływie 6 miesięcy (należy pamiętać, że jest to liczone od ostatniego dnia miesiąca nabycia auta) jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku.

Jak widać, podatek od sprzedazy auta przed 6 miesiacami nie jest mrzonką, a na wielu forach można przeczytać, że sprzedający dali się niemiło zaskoczyć. Warto wiedzieć o tym, szczególnie jeśli szybko nudzą się nam nowe nabytki.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera