Papier ścierny wodny a zwykły – jaka jest różnica?

Papier wodny to nic innego jak papier ścierny, jednak w pełni wodoodporny. Papier ścierny wodny a zwykły różnią się zatem tym, że ten pierwszy można z powodzeniem zamoczyć w wodzie lub w nafcie i nadal będzie on spełniał swoją funkcję. Dzięki temu, że papier ścierny wodny, jak sama nazwa wskazuje, przed użyciem moczy się w cieczy, jest on niezwykle elastyczny. Przez to można nim dotrzeć często do niedostępnych miejsc w aucie i wypolerować nim nawet najmniejsze elementy. Papier ścierny wodny jest dużo delikatniejszy od zwykłego, jednak nadal jest on niezwykle skuteczny.

Wpisując w Internet frazę papier ścierny wodny zastosowanie, możemy zauważyć, że jest ich wiele. Na czele możemy zauważyć takie prace jak polerowanie lamp, a także lakieru samochodowego. Najczęściej wykorzystywany jest do niwelowania drobnych rys na karoserii. Nie można nie wspomnieć także o tym, że papier wodny jest wykorzystywany również do wygładzenia szpachlówki, stali, szkła, kamienia, włókna szklanego, tworzyw sztucznych, a nawet blach. Jest to bardzo przydatne w każdym garażu akcesorium, najczęściej produkowane na bazie węglika krzemu.

Papier wodny – gdzie kupić?

Podążając za frazą papier wodny gdzie kupić, naszą uwagę zwrócą w dużej mierze sklepy internetowe. W zależności od potrzeb można wybierać granulację papieru wodnego 60, 280, 500, 600, 800, 2000, 3000, a także 5000. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej optymalnych granulacji jest 2000, ponieważ będzie on dobry zarówno do farb, jak i polerowania lamp samochodowych. Bardzo często jednak dostajemy pytania, jaki papier wodny do polerowania lakieru będzie najodpowiedniejszy. Otóż również będzie to granulacja na poziomie 2000, choć jeśli chcemy zetrzeć stary lakier, powinna ona wynosić ok. 500-1200.

Papier wodny 2000 cena to koszt około 2 złote za arkusz o wielkości 230mm x 280 mm. Zawsze warto posiadać go w swoim kufrze, ponieważ nie kosztuje zbyt wiele, a zawsze może przydać się nam do drobnych prac naprawczych. Szczególnie, że cena nie jest wygórowana. Jeśli chodzi o papier ścierny wodny zastosowanie, wszystko dokładnie opiszemy w następnym akapicie.

Jak wygląda szlifowanie lakieru papierem wodnym?

Wychodząc naprzeciw naszym klientom, już spieszymy z odpowiedzią na pytanie „papier wodny jak używać”. Otóż w pierwszej kolejności, jak już wcześniej wspominaliśmy, należy wybrać papier ścierny wodny o odpowiedniej granulacji. Następnie należy przygotować naczynie z wodą (najczęściej wiadro), oderwać kawałek papieru wodnego o wielkości około dłoni, by potem zamoczyć je w wodzie. Dobrej jakości papier ścierny wodny nie powinien się w niej zwijać, a także rozrywać, gdy już będzie nasiąknięty. Papier wodny nie wymaga długiego namaczania – wystarczy kilka minut i możesz nim już polerować. Za sprawą spoiwa w postaci syntetycznej żywicy papier wodny ścierny jest niesamowicie elastyczny, zatem możesz nim dotrzeć do każdego miejsca. Pamiętaj by wykonywać płynne ruchy okrężne. Sposób polerowania papierem wodnym jest metodą na mokro, zatem warto po skończonej pracy wytrzeć szlifowaną okolicę.

Jak widać, papier ścierny wodny i to jak używać, czyli zastosowanie, jest niezwykle proste. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym, nieinwazyjnym pozbyciu się np. rys z Twojego ukochanego samochodu, papier ścierny wodny z pewnością Ci w tym pomoże.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera