Ekoskóra – jak rozpoznać jej rodzaj?
Zanim przejdziemy do kwestii, jak naprawić pęknięcia na ekoskórze, należy przyjrzeć się jej rodzajowi. Oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, czy na pewno w naszym samochodzie mamy do czynienia z ekoskórą, a nie skórą naturalną. Choć tutaj z pewnością wiemy to już podczas kupowania naszego wozu. Jeśli już wiemy, że jest to ekoskóra, w kolejnym kroku należy dokładnie ją oczyścić specjalnymi preparatami, które są w stanie przeniknąć przez warstwę poliuretanu wykańczającego ich powierzchnię, np. Leather Cleaner. Szukając tego typu kosmetyków, z pewnością takie ostrzeżenie zauważymy na opakowaniu.
Naprawa popękanej ekoskóry nie może obyć się bez porządnego jej wyczyszczenia. Do tego celu oprócz preparatu, używa się również szczotki. Rozpoczynając naprawę od dokładnego oczyszczenia, będziemy wiedzieć, gdzie znajdują się prawdziwe pęknięcia, a gdzie jedynie zanieczyszczenia. Preparat ten przy okazji sprawi, że nasza ekoskóra nabierze nowego wyglądu. Następnie należy użyć specjalnego cleanera do eko skórzanej tapicerki, by pozbyć się uporczywych plam. Leather Cleaner z Leather Care Kit w formie pianki wyczyści naszą ekoskórę ze wszelkich zabrudzeń i plam.
Jak naprawić pęknięcia na ekoskórze?
Skoro już wiemy, że naprawa ekoskóry nie może być wykonana bez mycia, możemy przejść do naszego tematu głównego, czyli jak naprawić pęknięcia na ekoskórze. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „popękana ekoskóra jak naprawić”, możemy się zdziwić, ponieważ tak naprawdę naprawa ekoskóry zazwyczaj nie polega na jej klejeniu, a na malowaniu. Jest to niezwykle elastyczna i często użytkowana powierzchnia, zatem klejenie jej, nawet skórą w płynie daje krótkotrwałe skutki. To, co może znacznie polepszyć jej wygląd to malowanie specjalną farbą tonującą. Przed jej nałożeniem należy pozbyć się wierzchniej warstwy pokrywającej ekoskórę. Do tego celu używa się najczęściej rozpuszczalnika GLD. Nanosi się go na szmatkę, następnie precyzyjnie wciera w uszkodzone miejsca. Kolejny etap to odtłuszczanie (benzyną do skóry), by potem móc ją pomalować. Pamiętaj jednak, by przed każdym procesem sprawdzić, czy preparat nadaje się również do ekoskóry, a nie tylko skóry naturalnej.
Podsumowując – praca nad tym, jak naprawić popękaną skórę ekologiczną nie jest skomplikowana, jednak wymaga od nas czasu i zaangażowania. Oczywiście możemy oddać ją w ręce fachowców, ale musimy liczyć się z tym, że nasze auto może znajdować się u tapicera nawet kilka dni. Jeśli zdecydujemy się na naprawę samodzielnie, oszczędzimy nie tylko czas, ale i nerwy związane z brakiem samochodu.