Naklejki na samochodzie to popularny sposób na personalizację auta, obowiązkowe oznaczenia lub ślady po dawnych właścicielach. Niezależnie od tego, czy chcesz pozbyć się starych emblematów, winiet czy reklam, usuwanie naklejek z auta wymaga odpowiedniego podejścia. W artykule podpowiadamy, jak bezpiecznie przeprowadzić ten proces krok po kroku, co sprawdzi się przy usuwaniu naklejek z szyby auta, jak usunąć klej z naklejki na samochodzie i dlaczego warto uważać na niektóre techniki stosowane domowymi sposobami. Omawiamy też, jak połączyć to z pielęgnacją nadwozia i innymi czynnościami, takimi jak np. mycie felg.
Usuwanie naklejek z samochodu – jak tego dokonać?
Większość naklejek na samochodzie wykonano z elastycznej gumy lub foliowych tworzyw o silnie przylepnym kleju. Ich oderwanie bez przygotowania może zakończyć się porysowaniem lakieru albo powstaniem trudnych do usunięcia smug kleju. Dlatego usuwanie naklejek z auta warto przeprowadzać powoli, z odpowiednim przygotowaniem i bez stosowania siły. Szczególnie jeśli chodzi o usuwanie starych naklejek z auta, które od lat narażone były na słońce, deszcz i zmiany temperatury.
Najlepiej zacznij od podgrzania powierzchni za pomocą opalarki lub suszarki do włosów. Ciepło sprawi, że klej stanie się bardziej plastyczny i zacznie odklejać się razem z naklejką. Jeśli nie masz specjalistycznego sprzętu, suszarka będzie wystarczająca. Pamiętaj, aby nie przegrzać powierzchni – temperatura powinna być wysoka, ale nie powodować uszkodzenia lakieru.
Usuwanie naklejek – na co uważać?
Nie wszystkie naklejki odklejają się w taki sam sposób. Usuwanie naklejek z szyby auta może przebiegać szybciej, bo szkło jest bardziej odporne na zarysowania. W tym przypadku warto zastosować żyletkę lub ostrze z nożyka do tapet, które pozwolą bezpiecznie usunąć folię z powierzchni. W przypadku lakieru trzeba działać delikatniej. Jak usunąć naklejki na samochodzie bez uszkodzeń? Zastosuj nitkę lub żyłkę, którą delikatnie przeciągniesz pod naklejkami.
Kiedy usuwanie starych naklejek z auta zakończy się sukcesem, może pozostać warstwa kleju. Warto wtedy sięgnąć po preparat do usuwania naklejek z samochodu. Działa on na wiązania kleju, rozpuszczając je i ułatwiając usunięcie resztek bez mechanicznego tarcia. Dzięki temu nie musisz ryzykować uszkodzenia lakieru.
Preparat do usuwania naklejek z samochodu
Na rynku znajdziesz wiele środków dedykowanych do takich zadań. Dobry preparat do usuwania naklejek z samochodu powinien działać szybko, ale bezpiecznie. Zdecydowanie warto sięgać po produkty profesjonalne, a nie domowe mikstury na bazie benzyny ekstrakcyjnej czy acetonu. Te drugie mogą trwale uszkodzić lakier i pogorszyć wygląd nadwozia.
Jak usunąć klej z naklejki na samochodzie w bezpieczny sposób? Rozpyl preparat bezpośrednio na resztki kleju, odczekaj kilka minut, a następnie usuń pozostałości szpachelką z tworzywa sztucznego lub miękką mikrofibrą. Czynność powtórz w razie potrzeby. Jeśli mimo to zostaną ślady, powtórz procedurę z użyciem ciepłego powietrza i dodatkowej porcji preparatu.
Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Wielu kierowców wpisuje w wyszukiwarkę: naklejki na samochodzie jak usunąć lub jak odkleić naklejki na samochodzie. Problem dotyczy nie tylko ozdobnych foliowych aplikacji, ale również obowiązkowych winiet czy rejestracyjnych oznaczeń naklejanych na szybę. Usuwanie naklejek z szyby auta również wymaga cierpliwości, ale nie stanowi takiego ryzyka dla pojazdu jak usuwanie ich z lakieru.
W przypadku trudnych do usunięcia emblematów możesz połączyć usuwanie naklejek z auta z innymi czynnościami, takimi jak mycie felg. Często oba zadania wykonuje się przy okazji gruntownego detailingu auta. Jeśli w tym samym czasie zaplanujesz np. mycie felg na myjni bezdotykowej, zaoszczędzisz czas i zyskasz bardziej kompleksowy efekt pielęgnacji.
Pamiętaj też, że mycie felg czy usuwanie naklejek z auta warto zakończyć aplikacją środka zabezpieczającego. W przypadku szyb możesz użyć powłoki hydrofobowej, a przy lakierze ochronnej powłoki lub quick detailera. Takie działania zapobiegną osadzaniu się nowych zabrudzeń i ułatwią przyszłą pielęgnację auta.