Czyszczenie EGR

Czyszczenie zaworu EGR to jedna z prac serwisowych, która nie ominie żadnego użytkownika samochodów wyposażonych w ten system. W poniższym tekście podpowiadamy, czym wyczyścić EGR, jaki jest koszt takiej usługi i jak wyczyścić EGR bez rozbierania sporej części silnika?

Potrzebę czyszczenia zaworu EGR?

Wielu kierowców nie ma pojęcia, czy w ich samochodzie jest zawór EGR. Czyszczenie tego elementu w ramach serwisu może być zatem pierwszym kontaktem z takim zaworem. Pojawia się pytanie, kiedy przeprowadzić czyszczenie EGR? Czy zawór powinien być pielęgnowany regularnie, a jeśli tak, to jak często czyszczenie zaworu EGR będzie konieczne?

Zanim zaczniesz się zastanawiać jak wyczyścić EGR najtaniej, poznaj kilka objawów, które informują o problemach z tym elementem. Najczęściej to spadek mocy silnika i nierówna praca na jałowym biegu może dawać znać, że w Twoim samochodzie jest zanieczyszczony zawór EGR. Czyszczenie tego elementu staje się wówczas nieuniknione. Wśród innych wyraźnych symptomów należy wymienić większe zużycie paliwa i czarny dym z układu wydechowego. Często także czyszczenie EGR będzie konieczne w przypadku zapalenia się na pulpicie kontrolki z wizerunkiem silnika.

Czyszczenie EGR – cena

Jak i czym wyczyścić zawór EGR? Wiele zależy od umiejscowienia tego elementu w konkretnym typie samochodu. W niektórych autach możliwe jest czyszczenie EGR bez demontażu. W innych czyszczenie zaworu EGR wymaga wymontowania tego elementu i kilku innych podzespołów znajdujących się nad nim. Właśnie od tego, jak wyczyścić EGR w danym modelu samochodu, zależy koszt tego procesu.

Ile średnio kosztuje czyszczenie EGR. Cena zależna jest od wspomnianej wcześniej trudności w demontażu, ale także rodzaju serwisu. W niezależnych zakładach czyszczenie EGR bez demontażu wielu elementów może kosztować już od 200 złotych. Z reguły jednak czyszczenie zaworu EGR to koszt pomiędzy 300, a nawet 700 złotych. W serwisach ASO ta cena może być jeszcze wyższa.

Jeśli czeka Cię czyszczenie EGR, cena robocizny może wydawać się bardzo wysoka. Dlatego część osób decyduje się na czyszczenie EGR na własną rękę w przydomowych warsztatach. Jak wyczyścić EGR? Przede wszystkim musisz go zlokalizować w obrębie silnika i zdemontować. Wcześniej nie zapomnij odłączyć akumulatora, żeby czyszczenie zaworu EGR nie zakończyło się dla Ciebie tragicznie. Po wyjęciu zaworu za musisz zanurzyć go na kilkanaście godzin w specjalnych preparatach i poczekać, aż brud odejdzie. Po wyschnięciu preparatu czyszczenie EGR możesz uznać za zakończone i pora na ponowne zmontowanie całego układu.

Jak wyczyścić EGR bez rozbierania?

Jeśli w Twoim samochodzie nie jest jeszcze mocno zabrudzony zawór EGR, czyszczenie może być nieco mniej wymagające. Można wówczas przeprowadzić czyszczenie EGR bez demontażu tego elementu i innych podzespołów. Jak wyczyścić EGR bez rozbierania? Wystarczy użyć preparatu, który aplikowany do układu recyrkulacji spalin sam usunie zanieczyszczenia.

Pewnie masz kolejne pytanie: czym wyczyścić zawór EGR? Specjalne środki czyszczące dostępne są w formie puszek ze sprężonym powietrzem. Zawartość preparatu będziesz musiał aplikować do dolotu powietrza do układu recyrkulacji przy pracującym i nagrzanym silniku. Czyszczenie EGR bez demontażu możesz przeprowadzić bez obaw o inne części pojazdu, ponieważ zanieczyszczenia i składniki środka ulegają spaleniu. Przy takim sposobie na czyszczenie EGR, cena zabiegu ogranicza się jedyni do dobrego środka.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera