Kiedy przeprowadza się czyszczenie zacisków hamulcowych?

Trudno znaleźć w książkach serwisowych informacje wskazujące, jak często należy przeprowadzać czyszczenie tarcz hamulcowych z rdzy. Także większość autoryzowanych serwisów uzna, że czyszczenie zacisków hamulcowych jest nieopłacalne i lepiej wymienić cały układ. Jednak z punktu widzenia użytkownika samochodu czyszczenie tarcz hamulcowych z rdzy i zacisków jest znacznie tańsze, nawet jeśli będziesz musiał poświęcić na to kilka godzin pracy.

Czyszczenie zacisków hamulcowych

Czyszczenie zacisków hamulcowych z reguły przeprowadza się przy okazji innych prac przy samochodzie. Najczęściej kiepski stan tych elementów dostrzeżesz podczas sezonowej zmiany kół. Wówczas można przeprowadzić także czyszczenie tarcz hamulcowych z rdzy. Takie prace można wykonać również podczas wymiany lub reperacji układu kierowniczego, amortyzatorów, czy innych napraw wymagających zdjęcia koła.

Mechaniczne czyszczenie tarcz hamulcowych z rdzy

Część mechaników może polecić Ci środek do czyszczenia zacisków hamulcowych w płynie. Często jest to z reguły zwykły odrdzewiacz, który nie usunie większych ognisk korozji. Płyn do czyszczenia hamulców sprawdzi się często jedynie na cienkiej warstwie rdzy pokrywającej tarcze. Jednak najczęściej, żeby skutecznie zastosować środek do czyszczenia zacisków hamulcowych i tarcz, cały układ trzeba rozmontować.

Jak wyczyścić zaciski hamulcowe z głębokich ognisk korozji bez ich zdejmowania? Należy zetrzeć nalot, używając do tego szczotki drucianej lub papieru ściernego. Czyszczenie zacisków hamulcowych musisz przeprowadzać akcesoriami ściernymi o różnej gradacji. Tylko wówczas osiągniesz odpowiedni efekt. Jak wyczyścić zaciski hamulcowe, żeby korozja szybko nie powróciła? Możesz pomalować konstrukcję z zewnątrz bezbarwnym lakierem. Pamiętaj tylko o tym, żeby lakier nie dostał się na tarczę, ponieważ wówczas żaden środek do czyszczenia tarcz hamulcowych nie usunie tego zabrudzenia.

Środek do czyszczenia zacisków hamulcowych – co warto użyć?

Wspomniane wyżej sposoby mają za zadanie głównie czyszczenie tarcz hamulcowych z rdzy. Jednak korozja to nie jedyny problem tej części układu hamulcowego. Często tłuste plamy, zabrudzenia z klocków czy pyłu drogowego mogą prowadzić do obniżenia skuteczności hamulca. Do ich usunięcia przyda się mocny środek do czyszczenia tarcz hamulcowych.

 W ofercie Cleantle znajduje się między innymi płyn Deiron Man, który pomoże w usuwaniu najcięższych zabrudzeń. Można go wykorzystać także jako środek do czyszczenia zacisków hamulcowych z korozji. Taka warstwa powstaje w sytuacjach, kiedy samochód przez dłuższy czas nie jest użytkowany. Płyn do czyszczenia hamulców możesz nałożyć na tarcze, zaciski i elementy konstrukcyjne. Przed założeniem koła nie zapomnij dokładnie wyczyścić tarczy i usunąć resztek spływających zanieczyszczeń. Wówczas unikniesz sytuacji, w której sam środek do czyszczenia tarcz hamulcowych staje się problemem. Warto także zaopatrzyć się w produkt Cleantle Industrial Degreaser, który sprawdzi się przy usuwaniu tłustych zabrudzeń ze smaru i oleju – nie tylko na hamulcach ale także na felgach, karoserii czy w komorze silnika!

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera