Czyszczenie komory silnika

Czyszczenie zewnętrznej powłoki auta, czyli karoserii, jej pielęgnacja, woskowanie, nabłyszczanie jest oczywiście bardzo ważnym zabiegiem, który pozwala utrzymać estetyczny i schludny wygląd, zapobiega rdzewieniu i korozji. Czy ważna jest pielęgnacja jedynie zewnętrznych części samochodu, czy czyszczenie silnika nie jest równie ważne? Postaramy się na to pytanie tutaj odpowiedzieć. Czyszczenie silnika, czy to będzie mycie silnika na sucho, czy mycie silnika karcherem, wydaje się być zawsze czymś dobrym. Dzięki niemu można przecież lepiej ocenić stopień jakichkolwiek nieprawidłowości, które mogą się pojawić w czasie eksploatacji. Tak więc mycie silnika Diesla czy mycie silnika benzynowego ( choć powinno odbywać się inaczej w przypadku tych dwóch typów silnika, o czym powiemy za chwilę) zawsze może pomóc w stwierdzeniu jakichkolwiek wycieków. Czysta komora silnika to także lepszy dostęp do wszystkich śrub, które, po umyciu, stają się widoczne gołym okiem. Na koniec warto wspomnieć jeszcze tylko o tym, że czysty silnik, czyste wnętrze samochodu świadczą bardzo dobrze o kierowcy, mówią dużo o tym, w jaki sposób używa on auta. Pora już, by podpowiedzieć, jak umyć silnik, wskazać na dobry preparat do czyszczenia silnika, tym samym określić, czym wyczyścić silnik.

Jak umyć silnik w samochodzie?

Odpowiadając na pytanie o to, jak wyczyścić silnik, czy to będzie mycie silnika na sucho, czy mycie silnika karcherem, należy od razu stwierdzić, że inaczej powinno przebiegać mycie silnika benzynowego, a inaczej mycie silnika Diesla. Dlaczego? Już odpowiadamy. Otóż Diesle są silnikami posiadającymi samoczynny zapłon, dlatego też wilgoć nie przeszkadza im tak bardzo, jak to się dzieje w przypadku silników benzynowych. Te ostatnie posiadają zapłon iskrowy i w ich przypadku w trakcie każdego cyklu pracy paliwo i powietrze potrzebują zapłonowej iskry, która zapoczątkuje proces spalania. Iskrę taką wywołują świece, do których energię elektryczną dostarczają zapłonowe cewki, przewody wysokiego napięcia oraz rozdzielacz. Przy takim skomplikowanym procesie zapłonowym bardzo łatwo o jakieś zakłócenia. Mogą być one wywołana właśnie przez wilgoć, woda może spowodować przebicie i samochód po prostu nie odpali. Jak umyć silnik w samochodzie, kiedy ma się do czynienia z jednostką benzynową? Otóż trzeba koniecznie do tego się przygotować. Na wstępie należy zaopatrzyć się w odpowiedni środek do mycia. Bardzo dobrym wyborem jest produkt Cleantle Industrial Degreaser. Środek ten jest silny, czyści najcięższe zabrudzenia, ma silne właściwości odtłuszczające, stosowany jest do czyszczenia karoserii tirów, silnika i maszyn. Jednakże doskonale sprawdza się też przy myciu komory silnika ze względu na jego wysoką moc i równocześnie wysokie bezpieczeństwo dla czyszczonych powierzchni.  Skoro preparat do czyszczenia silnika jest już na wyposażeniu kierowcy, może przejść on do dalszej części pracy. Tutaj należy odkręcić klemy od akumulatora i zabezpieczyć alternator. Cały układ elektryczny w silnikach benzynowych trzeba zabezpieczyć w taki sposób, by woda nie mogła się dostać do elementów odpowiedzialnych za zapłon silnika. Rozdzielacz na przykład można owinąć folią, podobnie jak i inne elementy – przewody wysokiego napięcia, zapłonowe cewki, sterujący komputer silnika. Folię należy przyklejać taśmami samoprzylepnymi. Kiedy już wszystko jest zabezpieczone przed wilgocią, można zabierać się za czyszczenie. To, czym wyczyścić silnik, jest rzeczą bardzo ważną. Podaliśmy już przykład bardzo dobrego preparatu, który może być z sukcesem stosowany do zabiegu czyszczenia. Mowa oczywiście o Cleantle Industrial Degreaser.

Warto pamiętać o tym, że stężenie preparatu powinno być wysokie. Brud na silniku jest z rodzaju tych ciężkich, trudno usuwalnych. Jeżeli ktoś pyta o to, jak umyć silnik w samochodzie, warto go przestrzec przed wykonywaniem tej czynności na gorącym silniku. Powinien być on zimny, ostudzony. Tak więc na silnik należy nanieść preparat czyszczący i tam go pozostawić na jakiś czas, by mógł głęboko ingerować w zabrudzenia. Po kilkunastu minutach należy wszystko spłukać wodą. Można to zrobić myjką ciśnieniową lub po prostu woda z wiadra, miednicy. Jeżeli ktoś nie wie, jak wyczyścić silnik karcherem, niech lepiej do tego się nie zabiera. Trzeba to bowiem robić przy odpowiednio niskim ciśnieniu, omijając elementy elektryczne, pomimo tego, że są zabezpieczone. Myjki używa się dość krótko. Nie należy polewać wodą zbyt długo silnika. Tak mniej więcej wygląda proces czyszczenia. Po tych czynnościach można jeszcze użyć środka, jakim jest Interior Dressing marki Cleantle. Pozwoli on na bardzo dobre zabezpieczenie w komorze silnika wszelkich plastików. Interior Dressing stworzony jest właśnie do takich zabiegów konserwacyjnych. Tworzywom sztucznym znajdującym się wewnątrz auta nadaje on naturalny wygląd, jednocześnie zabezpieczając je przed pękaniem. Jeżeli więc wiadomo już, jak umyć silnik, trzeba jeszcze dodać, że na zakończenie tej czynności warto wysuszyć silnik sprężonym powietrzem. Jeżeli jest to niemożliwe, należy odczekać kilka godzin, aż do całkowitego wyschnięcia silnika. Dopiero wtedy można odpalać samochód.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera