Korozja na alufelgach
Korodujące alufelgi sprawiają, że pył z nich dostaje się do klocków hamulcowych i innych podzespołów auta, przez co osłabiają ich prawidłowe funkcjonowanie. Do tego bardzo źle na aluminium wpływa powietrze, które sprawia, że momentalnie staje się matowe, a także płyn hamulcowy. Dlatego, jeśli tylko możemy, mamy czas i możemy zainwestować w odpowiednie środki, powinniśmy zdecydować się na taką jak czynność, jaką jest lakierowanie felg.
Jak pomalować felgi aluminiowe?
W pierwszej kolejności, by pomalować alufelgi, powinniśmy dokładnie je umyć. Nie wystarczy przetrzeć je szmatką, a należy bardzo dobrze pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Powierzchnia pod lakierowanie alufelg musi być całkowicie płaska i odtłuszczona. Przechodząc do samej czynności, jak pomalować felgi aluminiowe, należy także delikatne je wypolerować za pomocą papieru ściernego o małej gradacji, by uszkodzić ich warstwy ochronnej, jednak zniwelować nierówności. Jest to niezbędne działanie, szczególnie jeśli na felgach dostrzeżemy ogniska korozji. Kolejny krok to aplikacja kwasu fosforowego na powierzchnie, które będziemy malować. W tym przypadku trzymaj się ściśle instrukcji znajdujących się na opakowaniu i pamiętaj, że przed nałożeniem, należy go rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach. Następnie, gdy jesteś pewien, że nadmiar kwasu wysechł, czas na następną substancję, czyli kwas chromowy. Wszystko po to, by alufelgi były perfekcyjnie przygotowane. Na to należy jeszcze zaaplikować warstwę ochronną w postaci żywicy uretanowej lub epoksydowej. Jeśli spełnimy każdy ten krok, możemy przejść do malowania.
Czym pomalować felgi?
Zatem czym pomalować felgi aluminiowe? W tym celu warto przewertować fora i opinie, by upewnić się jaki lakier do felg aluminiowych będzie w twoim przypadku najlepszy. Ze swojej strony możemy podpowiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem będzie lakier akrylowy, ponieważ charakteryzuje się on dużą trwałością. Na lakier właściwy (a uprzednio nałożony też podkład) należy zaaplikować lakier bezbarwny, który ochroni nasze alufelgi przed zarysowaniami w przyszłości. Możesz także wybierać spośród emalii ftalowej, emalii ftalowej karbamidowej oraz lakieru w sprayu. To, który produkt wybierzesz, zależy od twoich potrzeb i efektu, jaki chcesz uzyskać. Pamiętaj, że malowanie felg stalowych bez zdejmowania opon wymaga ich zabezpieczenia. Powinno ono odbywać się w bezpiecznych warunkach, w przewiewnym miejscu, nie w zamkniętym garażu, a ty powinieneś nałożyć maskę, by nie wdychać chemikaliów. Kwasy i inne substancje, którymi traktuje się alufelgi, są niebezpieczne dla organizmu.
Podsumowując, to czym pomalować felgi aluminiowe, nie jest tak skomplikowaną kwestią, jak to jak tego dokonać. Wielu z nas tę czynność oddaje w ręce specjalistów, ale jeśli dokonamy tego samodzielnie, nasza radość i satysfakcja będzie podwójna.