Etapy pracy:
- Zacznijmy od kompletowania sprzętu. Jeśli chcesz zrobić subwoofer, kup dobre głośniki komponentowe o wielkości od 12 do 15 cali.
- Wytnij jednocalowe płytki ze sklejki brzozowej, które będą dopasowane do rozmiarów oprogramowania głośników. Przytnij panele na wymiar za pomocą piły stołowej.
- Przymocuj panele ościeżnicy do dwóch boków, stosując klamry wewnętrzne zwiększające sztywność konstrukcji. Za pomocą piły do otworów wykonaj wcięcia dla złączy w tylnym panelu.
- Wewnętrzne szwy głośnika uszczelnij za pomocą silikonu. Wyłóż środek pianką akustyczną lub materiałem tłumiącym dźwięk.
- Na przednim panelu subwoofera wykonaj cięcia, po czym podłącz przewody od terminala do głośnika. Pozostaw 8 mm śrutu, aby dotrzeć do głośnika.
- W kwestii mocowania wykorzystaj wkręty do drewna i nieschnące uszczelnienie.
- Ostatni krok to wykończenie polegające na pokryciu skrzynki farbą lub tkaniną.
Budowa subwoofera do samochodu na własną rękę to duża oszczędność i dobra jakość dźwięku, ale też duże ryzyko. Akustyka nie wybacza błędów, więc jakiekolwiek niedociągnięcia natychmiast wyjdą na jaw, psując efekt końcowy. Niezależnie, czy jest to subwoofer pod siedzenie, czy do bagażnika, jakość wykonania ma znaczenie.
Subwoofer aktywny czy pasywny? Jaki wybrać?
Wiele osób zastanawia się jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Subwoofer aktywny do car audio? A może pasywny? Poznaj różnice pomiędzy dwoma systemami nagłośnienia.
Subwoofer aktywny
Subwoofer aktywny do car audio to subwoofer samochodowy ze wzmacniaczem, który działa samodzielnie od momentu zakupu. Głośnik i wzmacniacz lub amplituner są tu ukryte w jednym miejscu. Choć to rozwiązanie daje ograniczenia w kwestii dobudowy systemu car audio, jest wygodne w stosowaniu, a wszystkie elementy są dobrze dopasowane przez producenta.
Subwoofer pasywny
Jeśli subwoofer do samochodu musi być podłączony do zewnętrznego wzmacniacza lub amplitunera, mowa wtedy o sprzęcie pasywnym. Stosując to rozwiązanie do reprodukcji muzyki, potrzebna jest większa moc niż w przypadku jego aktywnego odpowiednika. Plusem subwoofera pasywnego jest natomiast praca bez obciążania wzmacniacza lub amplitunera i możliwość indywidualnego dopasowania wszystkich elementów.
Jeśli zastanawiasz się, czy subwoofer aktywny czy pasywny będzie lepszy, odpowiedź brzmi – to zależy. Osobom obeznanym w montażu car audio polecamy rozwiązanie pasywne, zwłaszcza jeżeli posiadają solidny wzmacniacz. Subwoofer aktywny do car audio zdecydowanie lepiej sprawdzi się u osób szukających rozwiązania uniwersalnego, w pełni kompletnego i działającego od momentu zakupu. Zestaw pasywny jest natomiast tańszy, choć przy tym mniej kompaktowy i wymagający samodzielnego doboru wzmacniacza. Subwoofer samochodowy ze wzmacniaczem jest natomiast zdecydowanie bardziej popularny.
Jak podłączyć subwoofer w samochodzie?
Jakość muzyki jest zdecydowanie ważniejsza od mocy. Z tego względu dudniący bas może utrudnić odbiór utworów w aucie. Aby temu zaradzić, należy odpowiednio podłączyć sprzęt i zadbać o dobrą instalację. Mały subwoofer do samochodu mieści się w dziś pod fotelem. Subwoofer pod siedzenie to pomysł ciekawy, który daje zadowalające efekty.
Niezależnie, czy mowa o małych głośnikach do bagażnika, czy subwooferze pod siedzenie, podłączenie przebiega podobnie. W każdym typie głośników należy doprowadzić przewód zasilający do akumulatora. Subwoofer należy podłączyć do radia samochodowego, a na przewodzie zasilającym dobrać bezpiecznik. Doprowadzenie sygnału można przeprowadzić za pomocą jednostki sterującej lub przewodu cinch-cinch.