Dlaczego wykonuje się polerowanie lakieru
po malowaniu?
Po co wykonuje się polerowanie lakieru po malowaniu? Odpowiedzieliśmy na nie częściowo już na początku – po to, by wygładzić powłokę karoserii. Uściślając rzecz, należy dodać, że ręczne polerowanie lakieru po malowaniu wymagane jest w sytuacji, gdy struktura lakieru przypomina skórkę od pomarańczy, różni się znacząco od oryginalnego lakieru elementów sąsiadujących. Kolejną rzeczą są możliwe śmieci w lakierze. Można je oczywiście usunąć punktowo, ale tylko w przypadku bardzo małej ilości. Polerowanie lakieru akrylowego po malowaniu potrzebne jest też wtedy, gdy widoczne są przejścia między starym lakierem a nowym.
Po jakim czasie polerować lakier bezbarwny?
Częstym pytaniem, jakie pojawia się na forach internetowych dotyczących motoryzacji, jest: po jakim czasie polerować lakier bezbarwny? To pytanie bardzo zasadne z uwagi na fakt, że zbyt szybkie polerowanie może skończyć się pogłębieniem nierówności na masce samochodu. Po jakim czasie polerować lakier bezbarwny? Zdecydowana większość lakierów akrylowych nadaje się do polerowania już po 24 godzinach od momentu wykonania czynności lakierniczych.
Polerowanie lakieru akrylowego po malowaniu jest więc możliwe dość szybko. Lakier nowy, położony w przeciągu kilkudziesięciu godzin jest łatwiejszy w polerowaniu niż ten już mocno utwardzony. Warto też nadmienić, że świeży lakier jest także czystszy, stąd jego szybsze polerowanie pozwoli tę czystość zachować.
Ręczne polerowanie lakieru po malowaniu musi być też wykonane z pomocą odpowiednich narzędzi. Do wykonywania tej czynności używa się polerki obrotowej, rotacyjnej, która posiada talerz wykończony obracającym się rzepem. Do niego można przymocować nakładkę polerską, tak zwany pad. Pady mogą być wykonane z wełny, mikrofibry albo pianki. Posiadając takie narzędzia pracy i widząc, po jakim czasie polerować lakier bezbarwny, można śmiało zabrać się do dzieła.
Polerowanie po lakierowaniu sprayem
Jak już wiemy, najczęstszą wadą lakierniczą jest występowanie efektu skórki pomarańczy, który pojawia się w wyniku obniżenia się ciśnienia w sprayu. Kiedy więc niepożądana wada pojawi się na karoserii samochodu, należy przygotować się na polerowanie po lakierowaniu sprayem. Jak dokładnie wygląda takie zabieg, na czym polega? Otóż likwidowanie takich szpecących lakier efektów zaczyna się od zmatowienia powierzchni papierem wodnym na mokro. Papier wodny powinien mieć gradację 1500.
Kiedy powierzchnia stanie się zupełnie gładka, kiedy zmatowieje, wtedy zaczyna się dopiero prawdziwie polerowanie po lakierowaniu sprayem. Czynność taką wykonuje się polerką elektryczną oraz białym padem. Używa się także pasty polerskiej średniościernej. Następnie do pracy wykorzystuje się czarnego pada wykończeniowego oraz takowej, czyli wykończeniowej, pasty polerskiej. Takie polerowanie po lakierowaniu sprayem powinno przynieść efekt końcowy taki, że niemożliwe będzie odróżnienie elementu lakierowanego od sąsiedniego.