Jak je rozróżnić?
O tym, czy znajduje się przed Tobą polerka rotacyjna, czy oscylacyjna, przekonasz się po uruchomieniu urządzenia. Obie maszyny działają w nieco inny sposób. Polerki rotacyjne to urządzenia o pojedynczym trybie pracy, który polega na obrocie tarczy polerskiej wokół własnej osi. Z kolei urządzenia oscylacyjne to tak zwane polerki dual action, których głowice wykonują bardziej skomplikowany ruch. Poza obracaniem się wokół własnej osi, urządzenie dodatkowo oscyluje na boki. Sprawdzenie sposobu poruszania się głowicy to najłatwiejszy sposób na to, by wyjaśnić, czy w Twoich rękach znajduje się polerka oscylacyjna, czy rotacyjna.
Polerka rotacyjna czy oscylacyjna – do jakich prac je stosować?
Jeśli zastanawiasz się która polerka rotacyjna czy oscylacyjna będzie lepsza, wszystko zależy od zakresu prac i poziomu doświadczenia. Z różnym sposobem działania wiąże się także określona trudność w pracy urządzeniem. Pojawia się zatem pytanie, polerka rotacyjna czy oscylacyjna będzie dobra do drobnych samodzielnych prac?
W czasie prac pielęgnacyjnych o niewielkim zakresie lepsze efekty przyniesie polerka oscylacyjna. To właśnie takie urządzenie generuje wolniejsze obroty, dzięki którym możesz uniknąć przypalenia lakieru lub zbyt agresywnego polerowania go. Dlatego drobne nierówności najlepiej usunie polerka oscylacyjna. Czy rotacyjna także może sobie z nimi poradzić? Owszem, jednak jest to nieco trudniejsze i wymaga więcej umiejętności od operatora. Takie urządzenia zdecydowanie lepiej sprawdzają się przy polerowaniu większych powierzchni po lakierowaniu.
Niezależnie od tego, czy w Twoich dłoniach znajdzie się polerka rotacyjna, czy oscylacyjna, musisz zastosować odpowiednie akcesoria i środki polerskie. Należą do nich gąbki o różnej gradacji, które pozwolą na rozprowadzenie pasty polerskiej. Zwróć uwagę także na dobór właściwego preparatu, który zetrze nierówności i doprowadzi lakier do doskonałego stanu wizualnego.