Odprysk na lakierze. Jak sobie z nim poradzić?

Powstają one na skutek uderzeń małych kamyczków czy też większych kamieni, jakie bardzo często znajdują się na polskich drogach. Najbardziej narażone na odpryski są lusterka wsteczne, zderzaki, pokrywy silnika. Odpryski zdarzają się też na dachu i na szybach przednich lub tylnych. Jasne jest, że odprysk na szybie samochodowej jest czymś zgoła innym niż odprysk lakieru w nowym samochodzie lub kilkuletnim, inne pociąga za sobą skutki, niemniej jednak wywołuje taki sam dyskomfort psychiczny u kierowcy, bo kierowcy po prostu alergicznie reagują na wszelki odprysk lakieru, naprawa już od razu świta im w głowie i szukają wszelkim możliwości, by każdy odprysk lakieru zlikwidować.

Zanim przejdziemy do częstszych przypadków, czyli tych, gdy występuje odprysk lakieru w nowym samochodzie lub kilkuletnim, zatrzymajmy się na specyficznym typie takiego uszkodzenia, jakim jest odprysk na szybie samochodowej.

Odprysk na szybie samochodowej

Już nieduży kamyk może spowodować, że nagle pojawi się odprysk na szybie samochodowej. Co wtedy, jak kierowca ma sobie z tym poradzić? Gdy ma miejsce odprysk lakieru, naprawa może być planowana na dalszą przyszłość. Odprysk na przedniej szybie nie może czekać długo. Uszkodzenie należy szybko zakleić jakąś taśmą, najlepiej przezroczystą, dzięki czemu do ubytku ni dostanie się zanieczyszczenie. Należy pamiętać o tym, że naprawę takiej szyby można planować wtedy, gdy uszczerbek posiada średnicę nie większą niż 22 – 44 mm. Co ważne, powinien być on oddalony od najbliższej krawędzi szyby co najmniej o 10 cm. Tylko wtedy ubytek może być naprawiony. Tak więc widać, że odprysk na szybie to nie to samo co odprysk lakieru, który może być zawsze usuwany. Do naprawy odprysku na szybie samochodowej używa się specjalnej żywicy. Jako że ma ona inna strukturę niż szkło, po regeneracji widoczny jest mały ślad.

Pora teraz na główną część naszej wypowiedzi. Dowiemy się w niej, jak zabezpieczyć odprysk lakieru na karoserii oraz co zrobić, gdy pojawi się odprysk lakieru bezbarwnego, naprawa którego jest tak mocno pożądana przez kierowców.

Odprysk lakieru w nowym samochodzie.

Należy zaznaczyć na początku, że bardzo niebezpieczna jest wywołana przez odprysk lakieru rdza, który niszczy karoserię samochodu. Oczywiście chwyta ona dopiero po pewnym czasie, ale im wcześniej zadziała się na odprysk lakieru, rdza nie chwyci metalu w ogóle albo chwyci go bardzo późno. Jeśli rdza zdąży się pojawić, warto użyć produktu Cleantle Deiron Man jej usunięcia. Warto więc wiedzieć, jak zabezpieczyć odprysk lakieru na karoserii, by spokojnie móc dalej jeździć autem bez niepotrzebnego stresu. Otóż odprysk lakieru można zabezpieczyć specjalną zaprawką w kolorze takim, w jakim pomalowane jest auto. Takie zaprawki można wykonać samemu lub kupić gotowe w odpowiednim sklepie. Pamiętajmy jednak, że to nie jest naprawa ale maskowanie i tymczasowa ochrona przed korozją. Podsumowując, jeżeli pojawi się na samochodzie odprysk lakieru bezbarwnego, naprawa może być podjęta przez kierowcę samodzielnie. Wystarczy, że dobierze on odpowiedni lakier po kodzie, jeżeli sprawa będzie dotyczyła już nie lakieru bezbarwnego a kolorowego. Lakiery takie są gotowe w zestawie, który wygląda następująco – lakier bezbarwny plus odpowiedni kolor. Do małych zaprawek wykorzystuje się lakier właściwy. Oczywiście należy pamiętać, że gdy pojawi się tu i tam odprysk lakieru, naprawa poważna powinna być przeprowadzona przez fachowca w warsztacie samochodowym.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera