Mycie auta na posesji

W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z myciem auta „na własną rękę”. Czy w Polsce obowiązuje zakaz mycia samochodu na własnej posesji? Jaki mandat można dostać za mycie auta na własnej posesji? Na wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Przepisy dotyczące mycia aut

W Polsce istnieje ogólne przekonanie, że mycie aut na własnej posesji lub pod blokiem jest niedozwolone i może za to grozić mandat w wysokości nawet 500zł. Jednak sprawa nie jest tak oczywista, jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim sprawdźmy, jakie przepisy regulują tę kwestię.

Zasady mycia samochodu poza myjniami reguluje Regulamin utrzymania czystości i porządku, który uchwala każda z gmin. To oznacza, że w różnych miejscach w Polsce mogą obowiązywać różne przepisy. Dlatego najważniejsze to sprawdzić przepisy w gminie, w której zamieszkujemy, aby przekonać się, czy możemy umyć swoje auto pod swoim miejscem zamieszkania, a jeśli tak, to jakie warunki należy spełnić.

Jak się okazuje w większości gmin w Polsce dozwolone jest mycie samochodu na własnej posesji, jednak tylko przy spełnieniu dodatkowych warunków.

Na przykład w gminie Niepołomice dozwolone jest mycie aut na własnej posesji, natomiast według Regulaminu należy spełnić dodatkowe warunki:

„§ 6. 1. Mycie nadwozi pojazdów samochodowych poza myjniami dozwolone jest wyłącznie w następujących miejscach: 

1) na terenie nieruchomości, która nie służy do użytku publicznego, tylko pod warunkiem, że wykonywane jest to na utwardzonej ich części przy pomocy czystej wody lub środków ulegających biodegradacji; ścieki nie mogą być odprowadzane bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do ziemi; […]”

Z powyższych warunków wynika, że w gminie Niepołomice dozwolone jest mycie samochodu na własnej posesji, jednak tylko w przypadku, jeśli ścieki nie są odprowadzane do zbiorników wodnych ani do ziemi, tylko do kanalizacji. Drugim warunkiem jest używanie produktów biodegradowalnych. 

Tutaj warto wspomnieć, że wszystkie produkty czyszczące od Cleantle są łatwo biodegradowalne!

A jak sytuacja wygląda w dużym mieście?

Regulamin m.st. Warszawy (Uchwała nr LXI/1631/2018):

„§ 9 Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami dopuszcza się jedynie w razie zachowania łącznie następujących warunków:
1. stosowane są środki ulegające biodegradacji;
2. mycie prowadzone jest w miejscach nieprzeznaczonych do użytku publicznego o utwardzonym, szczelnym podłożu, a powstające ścieki odprowadzone są do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego, z którego są usuwane zgodnie z regulaminem.”

Mamy podobną sytuację jak w Niepołomicach – ważne jest to, aby zanieczyszczoną wodę odprowadzać do ścieków, a nie zbiorników wodnych lub do gleby i korzystać ze środków biodegradowalnych, takich jak Cleantle Daily Shampoo czy Citrus Foam2.

Dlaczego warto myć auto na własnej posesji?

Gdy wątpliwości na temat zakazu mycia samochodu na własnej posesji mamy rozwiane, zastanówmy się, jakie korzyści płyną z mycia auta na własnej posesji?

Przede wszystkim dla osób, które lubią dbać o auto, to przede wszystkim pewność, że przy odpowiedniej technice mycia i doborze produktów nie porysujemy lakieru.

Inne korzyści płynące z mycia auta na własnej posesji to:

  • oszczędność pieniędzy – kupując odpowiednie produkty z Cleantle wydamy dużo mniej niż oddając auto do myjni lub detailingu,
  • przyjemność z mycia (tylko dla pasjonatów) – jeśli jesteś detailingowym świrem to dobrze wiemy, jak bardzo lubisz czynność mycia auta!
  • oszczędność czasu – mimo że samo mycie auta może zająć parędziesiąt minut, to jednak logistyka związana z odstawieniem auta do myjni, oczekiwaniem na wykonanie usługi, a następnie zabranie auta trwa dłużej,
  • w przypadku auta z powłoką – wydłużymy żywotność powłoki ceramicznej regularnie myjąc auto.


Czy to znaczy, że najlepiej jest myć samochód na własnej posesji? Nie! Warto być elastycznym i korzystać zarówno z usług profesjonalnych myjni, detailerów, a także myjni bezdotykowych. Dlaczego? O tym dowiesz się z artykułu ,,Jak korzystać z myjni bezdotykowej?”. 

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera