Jak dobrać felgi do auta?

Część osób powie, że w doborze felgi  najważniejsza jest średnica, jednak nie jest to zgodne z prawdą. W jednym samochodzie możesz stosować felgi o różnych średnicach pod warunkiem, że cały komplet ma ten sam rozmiar. Powszechnie stosuje się felgi o większej średnicy i cieńszej oponie do jazdy w lecie, a do jazdy zimowej wybierane są felgi o mniejszej średnicy i z wyższym profilem opony. Jak dobrać felgi do opon? W sieci można znaleźć tabele obrazujące zakres dopuszczalnych zmian. Informacje o tym, jak dobrać felgi do opon znajdziesz też w książce serwisowej.

W takim razie, jak sprawdzić czy felgi będą pasować? Najważniejsza jest ilość śrub montażowych i ich rozstaw. Tego nie da się w żaden sposób zmodyfikować. Standardowo w samochodach osobowych felgi montowane są na czterech lub pięciu śrubach. Różnice widoczne są także w odległościach pomiędzy otworami. Zatem jeśli nie wiesz, jak dopasować felgi do auta, zmierz dokładnie te wartości.

Co to jest ET w felgach?

Skoro wiesz już jak dobrać felgi do auta, żeby jazda nim była bezpieczna, pora poznać jeszcze jeden termin – ET felgi. Na forach internetowych często można znaleźć zapytanie: co to jest ET w felgach? Zastanawiasz się, jakie ma on znaczenie dla wyboru felgi i czy warto zwracać na niego uwagę? Tak jak pisaliśmy na początku, wszystkie wartości naniesione na felgę mają znaczenie, ET felgi również.

Ten parametr określa się jako współczynnik osadzenia felgi. Jego wartość oznacza, odległość płaszczyzny montażowej felgi od jej geometrycznego środka. Jeśli parametr ET felgi jest równy zero, miejsce do którego przykręcasz śruby montażowe jest także środkiem szerokości felgi. Co to jest ET w felgach o wartości ujemnej? Ta wartość określa, że płaszczyzna montażowa jest bliżej krawędzi samochodu, niż oś symetrii. Parametr ET felgi o wartości -20 oznacza przesunięcie o dwa centymetry i felga “wchodzi” bardziej w głąb samochodu. Wartości dodatnie świadczą o wysunięciu felgi na zewnątrz samochodu.

Jak dobrać felgi do samochodu patrząc na ET?Dla bezpiecznego prowadzenia samochodu ta wartość w nowych felgach musi być taka sama, jak w dotychczasowych. Różnice mogą dotyczyć zmiany felg ze stalowych na aluminiowe, ale wówczas musisz skonsultować to ze specjalistami. Cześć miłośników tuningu wiedząc, co to jest ET w felgach, wybiera te z parametrem dodatnim, w wyniku czego koła wystają daleko poza obrys samochodu. Nadaje to ciekawego wyglądu pojazdowi, jednak nie jest zgodne z polskim prawem. Niestety, taki samochód nie może się poruszać po drogach.

Jak dobrać felgi – walory estetyczne

Ostatnim dylematem, przed którym staniesz, będzie pytanie, jak dopasować felgi do auta pod względem wyglądu? Na rynku dostępnych jest wiele produktów o różnych kształtach. Możesz sięgnąć zarówno po felgi stalowe, jak i aluminiowe, ponieważ różnica w cenie pomiędzy tymi dwoma typami jest już niewielka. W związku z tym rozwiązanie problemu, jak dobrać felgi do auta i dopasować je wizualnie to już sama przyjemność.

Wiesz już jak sprawdzić, czy felgi będą pasować i jak dobrać felgi do auta pod względem estetycznym. Kiedy już wybierzesz odpowiednie i zapłacisz za nie kilkaset złotych, zadbaj także o ich żywotność. Tylko czyste i odpowiednio wypielęgnowane felgi są w stanie przez długi czas cieszyć oko. Z asortymentu CleanTech mogą przydać Ci się przynajmniej dwa preparaty. Pierwszym z nich jest Red de Wheel, którego użyjesz do czyszczenia felg. Wywołuje efekt krwawiącej felgi, a dzięki żelowej konsystencji dłużej utrzymuje się na powierzchni felgi. Z równą skutecznością usuwa brud i ślady rdzy oraz zapieczone części klocków hamulcowych. Do pielęgnacji i zabezpieczenia użyj EasyOne Spray Wax lub Tech Coat. Ten preparat tworzy na powierzchni felgi powłokę chroniącą przed wilgocią i przywieraniem zabrudzeń. Dzięki temu koło z łatwością umyjesz bez potrzeby częstego szorowania.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera