Objawy brudnej przepustnicy

Zanim zaczniemy prace naprawcze i odpowiemy na pytanie, czym wyczyścić przepustnicę, należy zdiagnozować problem.

Jak zdiagnozować brudną przepustnicę?

Brud na przepustnicy sprawia, że klapka się nie domyka. Do cylindra dostaje się „lewe powietrze”, które zaburza pracę silnika. Objawy brudnej przepustnicy to przede wszystkim falowanie obrotów i gaszenie silnika. Awaria może skutkować szarpaniem podczas jazdy, spowolnionym przyspieszeniem i zakłóceniem pracy instalacji gazowej. Jeśli chodzi o zanieczyszczoną przepustnicę objawy są łatwe do zdiagnozowania, choć trzeba przyznać, że znacznie obniżają przydatność pojazdu i stanowią zagrożenie, przez co do warsztatu trzeba się udać jak najszybciej.

Jak czyścić przepustnicę?

W zależności od modelu auta przepustnica może znajdować się w innym miejscu. Przeważnie umieszczona jest w plastikowej lub metalowej obudowie, a jej klapa wykonana jest ze stali. Jeśli regularnie dokonujesz mycie tej części w samochodzie, czyszczenie przepustnicy bez demontażu nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Jeśli mamy do czynienia z zanieczyszczoną przepustnicą i objawami opisanymi powyżej, warto ją zdemontować. Podczas rozbiórki pamiętaj, aby do układu dolotowego nie dotarło żadne ciało obce. Samą czynność demontażu należy przeprowadzić ostrożnie, tak, aby nie uszkodzić części. Najlepiej korzystać z miękkiej ściereczki z mikrofibry.

Jak zdjąć przepustnicę?

Oto kilka kroków, które ułatwią demontaż:

  1. Zlokalizuj przepustnicę – jej położenie to obszar pomiędzy kolektorem dolotowym a filtrem powietrza.
  2. Zdemontuj obudowę filtra i rury doprowadzające powietrze.
  3. Przejdź do odłączenia silniczka krokowego.
  4. Zdemontuj przepustnicę i przygotuj do czyszczenia.

Jak wyczyścić przepustnicę bez demontażu?

Jeśli konserwujesz przepustnicę w regularnych odstępach czasu, nie ma konieczności ściągania jej do czyszczenia. Zatem jak wyczyścić przepustnicę bez demontażu? Wystarczy tylko wyjąć rurę odprowadzającą powietrze i obudowę filtra. Zwróć uwagę na dokładność czyszczenia. Bez ściągania przepustnicy widoczność jest ograniczona, przez co cały proces czyszczenia wymaga większego wysiłku. Czyszczenie przepustnicy bez demontażu to jednak duża oszczędność czasu.

Czyszczenie przepustnicy na włączonym silniku

Pamiętajmy, że czyszczenie przepustnicy na włączonym silniku jest niewskazane, choć warto jest włączyć silnik na kilka minut po czyszczeniu. Warto wiedzieć, że czyszczenie przepustnicy na włączonym silniku nie przyniesie pożytku, a może stanowić dodatkowe zagrożenie. Silnik można spokojnie wyłączyć podczas usuwania brudu, a efekty czyszczenia najlepiej zaobserwować na biegu jałowym.

Czym wyczyścić przepustnicę?

Wiemy już, jak czyścić przepustnicę. Teraz pozostaje kwestia doboru odpowiednich preparatów. Czym wyczyścić przepustnicę? Niezależnie, czy zdecydujesz się na ściągnięcie przepustnicy, czy czyszczenie przepustnicy bez demontażu, środek do czyszczenia przepustnic to podstawa. Najprostszy sposób na usunięcie zabrudzeń to benzyna ekstrakcyjna, która dodatkowo odtłuszcza powierzchnię. Warto postawić na specjalistyczny środek do czyszczenia przepustnic i dokonać konserwacji zgodnie z zaleceniami producenta.

Dedykowane środki są wyposażone w praktyczny dozownik, który zapobiegnie rozlewaniu się płynu. Produkty polskich producentów to wydatek rzędu 20 zł, na który pozwolić może sobie każdy kierowca. W doborze preparatu polecamy kierować się opiniami innych użytkowników i wydajnością danego płynu. Jeśli chodzi o narzędzia, do czyszczenia należy użyć miękkiej ściereczki lub pędzla z solidnym włosiem.

Dlaczego należy czyścić przepustnicę?

Konserwacja tej części auta powinna być rutyną. Przepustnica prędzej czy później zapełni się zanieczyszczeniami. Złota zasada mówi, że jeżeli auto ma ponad 100 000 km przebiegu, czyszczenie przepustnicy to konieczność. Na szczęście sama czynność należy do relatywnie prostych w wykonaniu i może ją wykonać nawet początkujący kierowca, a rozwiązanie problemu ograniczy koszt wizyty u mechanika.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera