Malowanie sprayem samochodu – kiedy warto?
Zanim dowiesz się, jak przeprowadzić malowanie samochodu sprayem krok po kroku, zastanów się, czy warto. Powłoka pokrywana w taki sposób nie jest bardzo trwała, a nieumiejętne nakładanie może powodować powstawanie zacieków i zgrubień na lakierze. Jeśli nie wiesz jak pomalować samochód sprayem i nie masz doświadczenia, możesz przyczynić się do pogorszenia efektu. Zastanów się też, czy dane uszkodzenie wymaga malowania samochodu sprayem. Często wystarczy jedynie polerka i nałożenie wosku, żeby powierzchnia nabrała doskonałego efektu.
Malowanie samochodu sprayem krok po kroku
Zdecydowałeś się na malowanie auta sprayem? Zdobyłeś już odpowiednią farbę? Pora przejść do malowania samochodu sprayem krok po kroku. W zasadzie dokładna instrukcja obsługi nie jest tu potrzebna, ponieważ sam proces jest prosty i przyjemny. Musisz dobrze przygotować powierzchnię, poprzez umycie jej, odtłuszczenie i usunięcie wosku. Malowanie sprayem samochodu będzie wymagało od Ciebie także zabezpieczenia pozostałych elementów karoserii przed przypadkowym opryskiem. Farbę nakładaj małymi dawkami i najlepiej kierując strumień na zewnątrz elementu. W ten sposób powstające zacieki będziesz mógł łatwo usunąć, polerując dany element.
Malowanie sprayem samochodu – jak dobrać kolor?
Zanim zabierzesz się za malowanie sprayem samochodu, pamiętaj o odpowiednim doborze koloru farby. Tutaj wystarczy Ci odnaleźć kod lakieru, który z reguły znajduje się na tabliczce znamionowej. Następnie możesz szukać na aukcjach internetowych lakierów o danym kodzie. Jeśli poruszasz się popularnym samochodem, który w wybranej części nadal ma lakier fabryczny, znalezienie odpowiedniego produktu nie będzie problemem. Wystarczy zamówić puszkę farby i już po kilku dniach możesz rozpocząć malowanie samochodu sprayem.
Alternatywnym rozwiązaniem jest komputerowe wykrywanie koloru lakieru. Taka diagnostyka przyda się, kiedy nie znajdziesz odpowiedniego lakieru. Wizyta w tym miejscu będzie Ci potrzebna także w sytuacji, kiedy malowanie auta sprayem będziesz chciał przeprowadzić na aucie ze zniszczonym lakierem lub wypłowiałym. Możesz potrzebować takiej diagnostyki również w przypadku reperacji elementu już malowanego. Najczęściej gotowa farba dostępna jest w puszce ze sprężonym gazem, dlatego bez obaw możesz przeprowadzić malowanie sprayem samochodu.
Nakładanie lakieru bezbarwnego w sprayu – po co?
Na licznych forach internetowych można znaleźć informacje o tym, że karoseria samochodu malowana jest za pomocą farb bezbarwnych. Co daje nakładanie lakieru bezbarwnego w sprayu? Przede wszystkim ma to stanowić dodatkową ochronę powierzchni przed uszkodzeniem wynikającym z czynników atmosferycznych czy przetarć parkingowych. Dodatkowa warstwa sprawi, że drobne obcierki będą niewidoczne.
Nakładanie lakieru bezbarwnego w sprayu ma także dodatkową zaletę. Przyda się w sytuacji, kiedy będziesz chciał uzyskać metaliczną powłokę na karoserii. Tu jednak wymagana jest precyzja w nakładaniu i równomierne rozłożenie lakieru na powierzchni całego pojazdu. Takie malowanie samochodu sprayem dla uzyskania metalicznego efektu najlepiej widoczne jest w samochodach o ciemnej kolorystyce.