Usuwanie zacieków lakierniczych – jak to się robi?

Niestety, bardzo często dzieje się tak, że po przyjeździe od lakiernika kierowca zauważa na masce zaciek lub, co gorsza, kilka lub kilkanaście zacieków. Co wtedy robić? Oczywiście najprościej wrócić do lakiernika i zareklamować wykonaną pracę. Uczciwy fachowiec poprawi zacieki lub całkowicie je zlikwiduje. Usuwanie zacieków lakierniczych nie jest jakimś wybitnie trudnym zadaniem, ale potrzeba wiedzy i praktyki, by wykonać je dobrze. Dlatego też usuwanie zacieków z lakieru najlepiej oddać w ręce wykwalifikowanego fachowca.

Lśniące czystością felgi to prawdziwa wizytówka każdego auta | Blog Cleantle

Jak przebiega usuwanie zacieków z lakieru?

Zanim opiszemy, jak przebiega usuwanie zacieków z lakieru, warto wspomnieć o tym, skąd się owe zacieki biorą, jak powstają. Otóż najczęstszą ich przyczyną jest temperatura, jaka panuje w warsztacie. Jeśli temperatura jest zbyt niska, warsztat jest po prostu niedogrzany lub nagrzany niewystarczająco. Produkty lakiernicze posiadają określone właściwości i praca z nimi musi być wykonywana po spełnieniu pewnych wymogów. Jeżeli wymogi nie są przestrzegane, lakier nie jest wykorzystany w sposób odpowiedni, pojawiają się problemy. Taką komfortową temperaturą do lakierowanie jest ta w przedziale 18 – 20 stopni Celsjusza. Kiedy już jednak zaciek pojawi się, należy zacząć działać.

Jak usunąć zaciek z lakieru?

Usuwanie zacieków lakierniczych najlepiej zacząć od wyboru produktów, które będą nam do tego potrzebne. Jednym z nich jest odpowiednia masa szpachlowa, powinna być miękka, bo taką jest łatwiej operować. Usuwanie zacieków z lakieru przy pomocy szpachli, powinno być przeprowadzone również w odpowiedniej temperaturze. 10 stopni Celsjusza to minimalna temperatura, w jakiej szpachlowanie może być przeprowadzane. Nie można tej czynności wykonywać w temperaturze niższej. Usuwanie zacieków lakierniczych przez szlifowanie powinno odbywać się przy pomocy papieru wodnego o różnej gradacji.

Szlifowanie należy zacząć od papieru o najniższej gradacji, a zakończyć tym o najwyższej. Kiedy już proces szlifowania zakończy się, kolejnym etapem jest polerowanie, do którego należy wybrać odpowiednią pastę polerską. Pasta taka powinna być jak najlepszej jakości, posiadać wszelkie atesty i być nieszkodliwa dla zdrowia. Usuwanie zacieków z lakieru powinno być robione profesjonalnie, dlatego też powinno się do niego stosować jak najlepsze materiały. Polerowanie należy kontynuować do momentu uzyskania jak najbardziej satysfakcjonujących rezultatów.

Efekt końcowy będzie w stopniu większym lub mniejszym odstawał od powierzchni, która została polakierowana prawidłowo. Dlatego tak ważne jest, by polerowanie trwało tak długo, jak wymaga tego zbliżenie się do stanu sprzed zacieku. Usuwanie zacieków z lakieru jest czasem wykonywane przy pomocy noża do ścinania zacieków. Jego działanie polega na tym, że ścina on drobny zaciek, tym samym staje się on niewidoczny z pewnej odległości. Noże stosuje się tylko na powierzchniach suchych. Jak widać usuwanie zacieków lakierniczych to zadanie niełatwe, dlatego tak ważne jest, by zapobiegać ich powstawaniu, przestrzegając określonych wymogów.

Najchętniej
czytane

Lśniące czystością felgi to prawdziwa wizytówka każdego auta | Blog Cleantle

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera