Problem z łuszczącym się lakierem

Należy od razu zaznaczyć, że sprawcą zamieszania jest tylko łuszczący się lakier bezbarwny, ponieważ to z nim mamy do czynienia w tym procesie. Stanowi on warstwę nadbudowaną nad lakierem bazowym. Z założenia ma bowiem ochraniać karoserię przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi, zadrapaniami, wpływem czynników atmosferycznych itp. Niestety, pomimo wszystkich swoich dobrodziejstw stanowi on często problem, zwłaszcza dla estetów, którzy na łuszczący się lakier bezbarwny na samochodzie reagują alergicznie. Trzeba im przyznać rację, bo łuszczący się lakier bezbarwny to po prostu brzydki widok.

Dlaczego na karoserii pojawiają się złuszczenia?

Łuszczący się lakier powstaje na skutek braku związania bazy z warstwą lakieru bezbarwnego, co ma swoja przyczynę w suchej powierzchni bazy. Rozcieńczalnik w lakierze bezbarwnym nie potrafił w związku z tym nawilżyć warstwy bazowej tak, by nastąpiło zjawisko adhezji. Innym powodem tego, że łuszczący się lakier na samochodzie pojawił się po jakimś czasie użytkowania, jest ten, że powierzchnia bazy była brudna lub polakierowana w złej temperaturze. Kiedy temperatura jest zbyt niska, lakier bezbarwny może po prostu popękać. Jeżeli na masce samochodu pojawia się łuszczący się lakier bezbarwny, jeszcze innym powodem tego może być brak komplementarności między rozcieńczalnikiem zawartym w lakierze bezbarwnym a bazą, na którą został on nałożony. Jak widać przyczyn może być kilka, co nie zmienia faktu, że jakakolwiek by ona nie była, wygląd takiego lakieru jest bardzo zły.

Jak naprawić złuszczenie lakieru?

Oczywiście gdy widać na karoserii łuszczący się lakier, naprawa tego zjawiska może się udać lub nie. Najczęściej udaje się, gdy złuszczenie nie jest duże. W przypadku dużych warstw, gdy łuszczący się lakier na samochodzie obejmuje większą część pojazdu, należy udać się do lakiernika, do fachowca, który poprowadzi naprawę sprawnie i z wiedzą oraz doświadczeniem. A jak w takim razie działać na łuszczący się lakier, naprawa samodzielna jest trudna? Nie, nie jest trudna. Nazywa się ją „spot repair”, co oznacza naprawę miejscową.

Gdy łuszczący się lakier bezbarwny zajmuje małą przestrzeń, można śmiało ją stosować do pionowych powierzchni. Na poziomych płaszczyznach może być już tylko gorzej, bo występują tu problemy z cieniowaniem. Także wielkość naprawy się tutaj liczy. Im mniejsza przestrzeń do naprawy, tym lepiej. Na początku procesu regeneracji, naprawy łuszczącej się przestrzeni, należy pozbyć się lakieru bezbarwnego i bazy aż do podkładu. Na oczyszczoną i odtłuszczona powierzchnię należy nanieść podkład wypełniający, który można dostarczyć do miejsca metodą mokre na mokre. Po odparowaniu nakłada się kolejne warstwy bazy i lakieru bezbarwnego, czyli wykonuje się dokładnie to samo, co przy pierwszym lakierowaniu, tyle że w pomniejszonej skali. Tym sposobem łuszczący się lakier na samochodzie przestaje być problemem i można cieszyć się z pięknego wyglądu pojazdu.

Zapisz się
do newslettera