Samodzielne malowanie błotnika
Malowanie nowego błotnika czy też błotnika uszkodzonego, ze zdartym lakierem, nie jest pracą trudną, wymagającą od człowieka niebywałych umiejętności, ogromnej wiedzy i zaangażowania. W kilku słowach podpowiemy tutaj, jak pomalować błotnik, by efekt końcowy był zadowalający i można było się cieszyć lśniącym i czystym elementem samochodu. Od razu też powiemy, że aby wykonać lakierowanie błotnika starego, trzeba go najpierw zdemontować. Inaczej rzecz się ma, gdy ma się wykonać malowanie nowego błotnika. Element jest kupiony, nie montowany w samochodzie, czeka tylko na to, by się nim zająć. Jak pomalować błotnik? Już mówimy.
Lakierowanie błotnika krok po kroku
Wspomnieliśmy już, że malowanie błotnika nie wymaga jakichś specjalnych umiejętności. Jak polakierować błotnik wie prawie każdy mechanik – amator. To prawda, ale koniecznie trzeba wiedzieć, od czego zacząć, co zrobić, by podkład pod malowanie był czysty itp. Wyjaśnimy teraz, na czym polega lakierowanie błotnika, krok po kroku, opiszemy czynność malowania.
KROK 1. Aby zacząć, należy dobrze zmatowić powierzchnię. Używa się do tego papieru p 400. Miejsca, które są ciężko dostępne, matowi się gąbką ścierną. Można też, w przypadku braku możliwości matowania na sucho, wykonać ten zabieg na mokro, papierem p360.
KROK 2. Kolejny krok to oczyszczanie błotnika z kurzu, brudu, nieczystości. Po tym zabiegu należy odtłuścić błotnik zmywaczem antysilikonowym.
KROK 3. Teraz już można przejść do następnej fazy, czyli pokrywania błotnika warstwą podkładu mokro w mokro, który to podkład przygotowuje się zgodnie z zaleceniami producenta.
KROK 4. Po dziesięciu minutach należy nałożyć dwie albo trzy warstwy bazy.
KROK 5. Po następnych dziesięciu minutach można już nakładać lakier bezbarwny. Nakłada się go w dwóch warstwach, pierwszej – cieńszej i drugiej – grubszej. Po nałożeniu cieńszej warstwy należy odczekać dziesięć minut, by móc nałożyć warstwę grubszą.
KROK 6. No i gotowe! Wasz błotnik na pewno prezentuje się teraz o niebo lepiej!
Malowanie błotnika sprayem
Podobnie jak inne części karoserii samochodu, malowanie błotnika sprayem należy zacząć od przygotowania powierzchni. Jak się to robi, opisaliśmy już powyżej. Po zmatowieniu i wyczyszczeniu błotnika należy wymieszać zawartość puszki z lakierem, dlatego też przed użyciem lakieru, puszką sprayu należy mocno potrząsnąć. Teraz można nakładać lakier, pamiętając o tym, by odległość puszki od elementu lakierowanego wynosiła 25-30 cm. Malowanie błotnika sprayem powinno odbywać się tak, by puszka trzymana była zawsze pionowo. W taki też sposób trzeba nałożyć dwie, trzy cienkie warstwy lakieru z odstępami co 2-3 minuty. Ważne jest także to, by natrysku dokonywać sposobem „na krzyż” – od lewej do prawej strony, potem od góry do dołu.