Szczotka do czyszczenia tapicerki samochodowej – w jakim celu?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, po co potrzebny będzie nam gadżet typu szczotka do czyszczenia tapicerki samochodowej. Otóż na naszych fotelach samochodowych przez lata może gromadzić się kurz, roztocza i masa bakterii. Tapicerka staje się nie tylko brudna, ale również wypłowiała przez negatywne działanie czynników zewnętrznych, w tym słońca. Pot, jedzenie, picie – to wszystko wpływa na jej niekorzystny wygląd. Może być także przetarta i wyeksploatowana przez nas samych. Stąd też warto o nią zadbać, czyszcząc ją, a następnie odpowiednio konserwując. Do tego celu z pewnością przyda się nam wcześniej wspomniana szczotka do czyszczenia tapicerki samochodowej. To specjalny przyrząd, który jest delikatny, a zarazem skuteczny podczas dokładnego czyszczenia tapicerki w aucie. Niezależnie czy jest to obicie welurowe, czy też skórzane, zawsze pod naszą ręką powinna znajdować się szczotka do tapicerki. Dlaczego? Nie zawsze jesteśmy w stanie uporczywą plamę na fotelu usunąć ściereczką z irchy lub mikrofibry. Stąd też dobranie odpowiedniej szczotki, będzie tutaj podstawą.

Rodzaje szczotek do tapicerki

Jak w przypadku większości akcesoriów do auta i w tym przypadku szczotka do tapicerki dzieli się na różne rodzaje. Możemy wyróżnić szczotki ręczne o rozmaitym włosiu – syntetycznych i odzwierzęcych, a także takie gadżety jak szczotka na wiertarkę do tapicerki. Twardsze szczotki (syntetyczne) sprawdzą się przy tapicerce materiałowej i alcantarze. Te miękkie, z naturalnego włosia będą idealne do skóry ekologicznej i naturalnej. Na rynku istnieje także szczotka do usuwania sierści z tapicerki, doskonała dla wielbicieli czworonogów, nie tylko psów, ale i kotów o długiej sierści. Zbiera ona dokładnie zwierzęce włosie, bez ingerencji w strukturę tapicerki.

W jakim celu jednak stworzona została szczotka do tapicerki na wiertarkę, skoro w przypadku wnętrza zależy nam na delikatności? I to rozwiązanie może okazać się mało inwazyjne. Jeśli wybierzemy szczotkę do wiertarki o miękkim włosiu, a elektronarzędzie ustawimy na najmniejsze obroty, możemy cieszyć się z wygody czyszczenia, bez użycia siły.

Szczotka do tapicerki, a jej zastosowanie w praktyce

Przed przystąpieniem do czyszczenia tapicerki na mokro powinniśmy dobrze odkurzyć fotele. Następnie warto podjąć decyzję, czy też innymi, bardziej skutecznymi preparatami, np. z naszej gamy produktów. Kolejny krok to nałożenie preparatu czyszczącego na plamę bądź miejscowo na tapicerkę. W przypadku cięższych plam należy zastosować piankę Shot Foam. spryskujemy nim plamę, czekamy chwilę, a następnie przechodzimy do czyszczenia szczotką i ewentualnego prania. Pamiętaj, by nie używać do tego siły, w przeciwnym razie wetrzesz zanieczyszczenia jeszcze mocniej w głąb tapicerki. Czyszczenie ma być powierzchniowe, zatem podczas tarcia nie można na nią naciskać. Nie wolno także dopuścić do przemoczenia foteli, dlatego należy używać minimalnej ilości mokrych produktów. Dlatego nie powinniśmy czyścić tapicerki bez odkurzacza piorącego. Wyłącznie małe plamki można usuwać ręcznie. Plamy rozcieramy do wewnątrz, nie na zewnątrz, by ich nie rozprzestrzenić na czysty obszar. Końcowy etap to przewietrzenie samochodu.

Podsumowując – szczotka do tapicerki, niezależnie od jej rodzaju zawsze może się nam przydać. Nawet jeśli nie planujemy samodzielnego prania całej tapicerki, to zawsze może przydarzyć się nam mały wypadek w postaci wylania np. soku. Tego typu plamy są najbardziej uporczywe i wymagają odpowiedniej, nawet ręcznej szczotki.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera