Brudne reflektory od środka – czym grożą?

Zanim jednak przejdziemy do samego tematu jak wyczyścić lampy samochodowe od środka, musimy wiedzieć, po co to robić. Otóż zanieczyszczone lampy w Twoim aucie wyglądają nieestetycznie, sprawiają, że światło padające z nich jest ograniczone – Ty niedokładnie widzisz, a także kierowcy mijający Twoje auto mogą zauważyć Cię nieco później. Brzmi banalnie, ale czasem rażące zaniedbanie lamp może mieć takie skutki. Oczywiście nie możemy tutaj demonizować – brudne reflektory od środka z pewnością nie są tak niebezpieczne, jak brak ostrożności na drodze czy nadmierna prędkość. Jednak po takiej czynności jak czyszczenie lamp samochodowych od środka na pewno zauważysz sporą różnicę. Warto więc taką drobną pracę w wolnej chwili wykonać.

Jak wyczyścić klosz reflektora od środka?

W jaki sposób zatem tego dokonać? Otóż czyszczenie reflektorów samochodowych od środka będzie wymagało od nas posiadania opalarki. Obecnie większość lamp jest klejonych, zatem trzeba ją odseparować za pomocą tego sprzętu. Możesz go pożyczyć albo kupić – nie jest to drogie akcesorium, a zawsze może się przydać. Za pomocą opalarki klej stanie się plastyczny i z łatwością, bez użycia siły będziemy mogli wyciągnąć reflektor. Pamiętaj, by podgrzewać wyłącznie klej, a nie samą lampę i uważać, by nie doszło do pęknięcia podczas wyjmowania. Gdy już ściągniesz klosz, zauważysz, że znajduje się w niej tzw. odbłyśnik. Jest to bardzo delikatny element, który należy odseparować od szklanej lub plastikowej części lampy.

Następny krok to jej umycie. Jak wyczyścić klosz reflektora od środka? Najlepiej użyć do tego celu specjalnego preparatu, który pomoże rozpuścić nam wszelkie tłuste zanieczyszczenia, w tym nagromadzone szczątki owadów. Samo mycie nie jest skomplikowane – należy jedynie mieć w pamięci to, by nie porysować klosza. Zatem wszelkiego rodzaju miękkie ściereczki z mikrofibry będą tu idealne. 

Czyszczenie reflektorów od środka – co jeszcze warto wiedzieć?

Choć samo to, jak wyczyścić lampy samochodowe od środka nie jest trudne, jednak podczas składania całej lampy musimy uzbroić się w cierpliwość i wiedzę. Składanie reflektorów, szczególnie tych posiadających elektronikę może przysporzyć nam trochę trudów. Uważnie przyglądaj się ściąganiu lampy i zapamiętaj jak najwięcej szczegółów. Możesz na każdym etapie robić zdjęcia.

Podczas takiej pracy, jak czyszczenie lamp samochodowych od środka, warto pamiętać także o delikatności wcześniej wspomnianego odbłyśnika. Jego części chromowane nie powinny być nadmiernie dotykane, by nie straciły one blasku. Jeśli we wnętrzu lampy nie ma elektroniki, nie musimy wyjmować całego odbłyśnika, a jedynie spryskać go płynem do czyszczenia i delikatnie wytrzeć. Natomiast wyjęty odbłyśnik również możemy nie intensywnie spryskać APC rozcieńczonym z wodą, a następnie spłukać pod bieżącym strumieniem. Do tego celu warto posiadać butelkę z atomizerem, czyli tzw. sprayem.

Jak widać, samodzielne czyszczenie reflektorów od środka jest możliwe, a my nie musimy wydawać majątku, by nasze lampy były czyste, a my widoczni na drodze. Oczywiście możemy powierzyć tę pracę specjalistom, którzy posiadają niezbędne do tego celu narzędzia.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera