Jak pomalować zaciski hamulcowe?
Takie czynności jak przygotowanie powierzchni jak i pomalowanie zacisku wymagają wiedzy i sprzętu. Korzystanie z produktów niskiej jakości może okazać się zgubne, ponieważ mimo atrakcyjnego wyglądu na początku, farba może szybko odprysnąć i pęknąć. Malowanie zacisków powinno się odbywać przy użyciu wysokiej klasy lakierów, na których nie warto oszczędzać. Do renowacji odpowiednia okaże się farba do zacisków hamulcowych, jak i farba w zestawie z pędzlem. Szeroki wybór kolorów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Większość środków dostępnych w sklepach stacjonarnych i internetowych można nałożyć na zamontowany lub zdjęty zacisk. Jako że liczy się tu trwałość wykonania, polecamy demontaż zacisków, który pozwoli na dokładniejsze malowanie i dotarcie do trudno dostępnych zakamarków. Poza tym zdjęty zacisk zaoszczędzi nam pracy związanej z zaklejaniem elementów nadkola i kryciu ich folią. Malowanie zacisków hamulcowych przebiega w określonej kolejności.
Jak pomalować zaciski krok po kroku?
- Malowanie zacisków rozpoczynamy od demontażu. Ściągamy wszystkie koła.
- Ściągamy zacisk z klocków i tarczy,
- Szlifujemy powierzchnię papierem ściernym o gradacji 240 do 360.
- Odtłuszczamy powierzchnię specjalnym preparatem.
- Tak przygotowane klocki są gotowe do lakierowania. Nanosimy farbę w sprayu lub farbę w puszcze do psikania.
- Pamiętamy o nałożeniu kolejnych warstw po odczekaniu 10 minut na wyschnięcie.
Zaciski zadbane w odpowiedni sposób będą mniej podatne na zniszczenia i korozję, która osłabia ich powłokę, tym samym wpływając negatywnie na właściwości jezdne. Z tego względu zalecamy dokonać dokładnych oględzin pod kątem występowania rdzy.
Malowanie bębnów hamulcowych
Jeśli chodzi o malowanie bębnów hamulcowych, przed rozpoczęciem prac zalecamy zmierzyć ich średnicę. Musi być ona mniejsza od maksymalnego rozmiaru zalecanego przez producenta. Podstawą przy malowaniu bębnów hamulcowych jest usunięcie rdzy, które ze względu na ich rozmiar, jest trudniejsze niż w przypadku renowacji zacisków. Jeśli bębny pokryje korozja, użyj wiertarki z drucianą szczotką. Analogicznie do zacisków, przed malowaniem zalecamy użycie środków do odtłuszczania i możliwie najdokładniejsze przygotowanie powierzchni do malowania. Po usunięciu zabrudzeń koniecznie nanieś na bębny hamulcowe warstwę podkładu. Takie działanie pozwala na lepsze krycie farby i zapewnienie gładkiej i głębokiej powierzchni. Po wyschnięciu podkładu można przystąpić do właściwego malowania. Zwykle trzy warstwy z przerwami na suszenie są wystarczające, ale wiele zależy od wydajności farby. Po wyschnięciu malowanie bębnów hamulcowych można uznać za zakończone.
Malowanie zacisków hamulcowych – cena
Wiemy już, jak pomalować zaciski. Pozostaje pytanie, ile kosztuje cała operacja. Jeśli chodzi o malowanie zacisków hamulcowych, cena jest uzależniona od doboru artykułów. Dodajmy jeszcze, że pracę w tym aspekcie można także zlecić zakładom lakierniczym, które pobierają opłatę rzędu 50 – 70 zł za jeden zacisk. W kwestii pracy własnymi rękoma, jedynym kosztem jest tutaj zakup farba do zacisków hamulcowych, dostosowanej do wysokich temperatur. Jej koszt to około 100 zł i wystarczy na pokrycie całego kompletu. Wiele producentów reklamuje tańsze farby, jednak ich jakość bywa wątpliwa. W kwestii malowania zacisków hamulcowych cena robi różnicę. Polecamy farby w sprayu, których dużym atutem jest szeroka paleta kolorów, pozwalająca zmienić metaliczny kolor na czerwone zaciski hamulcowe, niebieskie zaciski hamulcowe lub takie, jakie Ci się marzą.