Downpipe – co to jest i jak działa?

Przeglądasz aukcje internetowe i zastanawiasz się, co to jest downpipe? Choć pod kątem technicznym jest to kawałek rury, tak naprawdę może od niego zależeć poprawa parametrów samochodu. Opisująca downpipe wikipedia i różne portale branżowe określają go jako element układu wydechowego. Produkt montowany jest na samym początku układu odprowadzania spalin. W zależności od rodzaju silnika zastępuje rury tuż za kolektorem wydechowym lub za turbosprężarką. Najczęściej to stal nierdzewna jest materiałem, z którego wykonywany jest downpipe. Co daje ten materiał, dowiesz się z dalszej części tekstu.

Downpipe – jak działa ten element?

W układach wydechowych spaliny wydobywają się z ogromną prędkością zbliżoną do prędkości dźwięku . Dlatego każdy opór, na który natrafiają, powoduje spowolnienie wylotu i tłumienie nieco pracy silnika. Właśnie w zmniejszeniu tego oporu ma pomóc downpipe. Jak działa ta część układu wydechowego?

Najczęściej standardowe rury odlewane mają wewnątrz powierzchnię porowatą. Nie są dodatkowo gładzone od wewnątrz podczas produkcji, a problem dodatkowo pogłębia powstawanie korozji i osadu. Najważniejszą częścią urządzenia jest właśnie gładka powierzchnia wewnątrz rury. Uzyskano to poprzez zastosowanie do produkcji elementu stali nierdzewnej. Co daje downpipe gładka rura? Ogranicza ona blokowanie strumienia spalin i sprawia, że wydobywają się one znacznie szybciej.

Po co montować kosztowne elementy downpipe? Co to daje? Przede wszystkim dzięki temu samochód wydaje się nieznacznie mocniejszy. Jednak przed montażem trudno określić ile mocy więcej będzie miał samochód wyposażony w downpipe. Co to jeszcze daje? Poprawia się kultura pracy silnika, auto ma bardziej efektywne przyspieszenie, a często można zauważyć także niższe spalanie. To wszystko sprawia, że taki element chętnie wybierany jest do sportowych wersji samochodów.

Downpipe – co daje kształt i jak go wybrać?

Drugą ważną cechą jest unikalny kształt elementów typu downpipe. Co daje nietypowe uformowanie rury? Tutaj sens tworzenia różnorodnych kształtów jest podobny. Chodzi o możliwie najłagodniejszą drogę, jaką pokonają spaliny do wylotu. Choć może Ci się wydawać, że kształty są nieco dziwne, nie ma żadnej przypadkowości w downpipe. Jak działa tworzenie kształtu tego elementu?

Zanim produkt zostanie wypuszczony na rynek, poddawany jest dokładnym obliczeniom. Z uwagi na sporą prędkość i wysoką temperaturę spalin, obliczenia nie są łatwe. Zanim producenci przekonają się, co daje downpipe, element poddawany jest licznym testom w warunkach laboratoryjnych. Biorąc to pod uwagę, powinieneś sięgać po elementy polecane przez znawców i renomowanych dostawców, ponieważ to jak działa downpipe, zależy od dopasowania jego kształtu do typu silnika.

Downpipe zamiast katalizatora?

Wymiana rury wylotowej układu wydechowego sprawia, że wymontowane zastają także niektóre mechanizmy. Szczególnie chodzi tu o katalizator. Może Ci się zatem nasunąć pytanie, czy można stosować downpipe zamiast katalizatora? Może istnieje jakiś sposób, żeby ograniczyć emisję spalin? Cały sens inwestowania w ten element polega na usunięciu części, które mają wpływ na spowolnienie emisji spalin. Downpipe zamiast katalizatora montowane jest celowo, ponieważ ten element także spowalnia przepływ spalin i może prowadzić do tłumienia silnika.

Tu niezwykle istotna jest jednak sprawa jakości emitowanych spalin. Montowanie downpipe zamiast katalizatora sprawia, że część zanieczyszczeń wydostaje się z pojazdu. To z kolei może doprowadzić do emisji przekraczającej założone europejskie normy. Dlatego po montażu elementu należy przeprowadzić badanie jakości spalin.

Jak mówi o downpipe wikipedia i inne fora internetowe, jest to element tuningu samochodu. Ponadto błyszcząca rura z nierdzewki ma także wygląd, który mocno rzuca się w oczy. Jeśli zależy Ci na tym, żeby element był dekoracją samochodu, a nie stał się tylko części mechaniczną, zadbaj o jego stronę wizualną. W asortymencie sklepu z kosmetykami Cleantle znajdziesz produkty, które pozwolą Ci utrzymać element w doskonałej formie. Pamiętaj, że downpipe i cały układ wydechowy mogą nagrzewać się do temperatury prawie 700 stopni, dlatego prace pielęgnacyjne prowadź na zimnym układzie.

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

topni, dlatego prace pielęgnacyjne prowadź na zimnym układzie.

Zapisz się
do newslettera