Auto detailing – jak zacząć?

Pasja jest kluczowa, ale sama pasja nie wystarczy, by wiedzieć jak zacząć. Grunt to odpowiednie skille, lata doświadczenia oraz sprofilowane kwalifikacje. Mamy nadzieję, że za Tobą szereg szkoleń z auto detailingu albo lata spędzone w garażu, z którego niejedno auto wyjechało w zupełnie nowej odsłonie. Te same wymagania dotyczyć powinny współpracowników z którymi miałbyś tworzyć działalność.

Detailing w pojedynkę

Jeśli planujesz biznes w pojedynkę, warto wziąć na warsztat inne wyróżniki, czyli skupić się na różnorodnym i sprawdzonym asortymencie oraz skutecznych preparatach, na których będziesz pracował. Następnie postaw na badania rynku – przeprowadź analizę konkurencji, oszacuj potencjał lokalizacji, poznaj zapotrzebowania potencjalnych klientów. Równie kluczowy jest wybór miejsca. Stworzenie studio auto detailingowego to wielkie przedsięwzięcie. Co więcej, zaskakująco ciężko jest znaleźć miejsce, które będzie dostosowane do wymogów tego rodzaju działalności. Zazwyczaj konieczna jest budowa szeregu instalacji, no chyba, że jesteś w tej uprzywilejowanej sytuacji, i dysponujesz sporą powierzchnią własnego garażu! Wtedy nie trzeba się martwić o uzyskanie zgody na spore ingerencje w wynajmowaną przestrzeń.

No to jedziemy dalej: wyposażenie – warto przemyśleć inwestycję w maszyny i akcesoria polerskie, lampy halogenowe lub te na podczerwień, latarki inspekcyjne, myjki ciśnieniowe, kompresory, mierniki grubości lakieru. No trochę tego jest! A do tego dorzucamy jeszcze listę akcesoriów : gąbki, rękawice, pędzle, szczotki – no i gwóźdź programu, czyli kosmetyki do pielęgnacji aut. Na pytanie w jakie najlepiej zainwestować – odpowiadamy jednoznacznie: sprawdzone i skuteczne. Taka lista zadań do odhaczenia – to niezbędna wiedza na start, by wiedzieć jak zacząć i otworzyć auto detailing po swojemu.

Auto detailing – zarobki

Z usług autodetailingu korzystają nie tylko osoby, chcące znacząco wpłynąć na kondycję swojego samochodu, ale także te, które planują jego sprzedaż czy wymianę. Dodatkowo wśród klientów tej branży jest odpowiednia koniunktura gospodarcza i wciąż rosnące zarobki. Auto detailing w Polsce ma się coraz lepiej, mimo że kilka lat wcześniej uchodził za branże nieco ryzykowną.

Finalne zarobki zależą od renomy miejsca, które stworzysz, a także od kolaboracji z partnerskimi firmami kosmetyków samochodowych. Dochody związane są także z bazą klientów, którą zbudujesz, rodzajem usług jakimi będziesz się zajmować i typem samochodów, które będą do Ciebie trafiać. Odwieczną i jedynie słuszną odpowiedzią w zakresie zarobków, jest zatem kuriozalne : TO ZALEŻY, ale możemy zapewnić, że potencjał tej branży dopiero się rozpoczyna.

Auto detailing – jak otworzyć?

Jak otworzyć swoje studio? Mieć wiedzę, doświadczenie, chęci i pozwolenia. Usłyszycie to wszędzie, ale taka właśnie jest recepta. Na dobry początek warto zainteresować się kwestią dofinansowań, które wcale nie tak trudno jest zdobyć. Wystarczy odpowiedni biznesplan, o którym nieco więcej napiszemy poniżej. Tymczasem warto jest zadać sobie pytanie nie tylko jak otworzyć studio, ale dlaczego właściwie chcemy to zrobić. Samo rozpoczęcie działalności to proces jak każdy inny. Należy dysponować minimalnym wkładem własnym, pomysłem, strategią, kompetencjami w zakresie świadczonych usług oraz odpowiednim miejscem i pozwoleniami, a także bazą klientów na start.

Marketing szeptany to dla wielu początkujących osób najlepsza droga do budowania zaufania w środowisku. Zatem najważniejsza praca, którą powinieneś wykonać zanim rzeczywiście otworzysz własne studio – to jasne wyznaczenie wyróżników swojej działalności, które pozwolą Ci stać się jednostką konkurencyjną w branży. Dedykowany asortyment produktowy? Dysponowanie maszynami niedostępnymi w wielu punktach? Kwalifikacje poparte szeregiem certyfikacji? Kolaboracje którymi warto się szczycić? Jeśli już to masz – przejdź do budowania biznes planu. On ostatecznie odpowie na pytanie – jak wstępne plany przekuć na właściwą egzekucję procesu otwierania studio auto detailingowego i jakich pozwoleń (np. na dostosowanie wynajmowanego miejsca) potrzebujesz.

Auto detailing – biznesplan

Biznesplan – jak się do tego zabrać? Po pierwsze warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy pomogą Ci w przygotowaniu tego stosunkowo trudnego dokumentu. W końcu jest to inwestycja, która najpewniej do nas wróci, ponieważ prawidłowo skonstruowany biznesplan staje się kartą przetargową do wielu dofinansowań, które umożliwiają z kolei proces budowania własnego biznesu.

Jeśli jednak zdecydowałeś się przygotować go sam, zacznij od kilku prostych etapów.
Rozpocznij biznesplan od wskazania profilu swojej działalności – skrupulatnie opisz zakres usług jakie planujesz świadczyć, specyfikę branży, personę klienta, zasoby jakimi dysponujesz oraz analizę konkurencji. Podczas tworzenia tego dokumentu trzymaj się kilku prostych zasad:

  1. Prozaiczne czynności, czyli na początku wskaż wszelkie niezbędne dane osobowe – jako wnioskodawca.
  2. Sprecyzuj charakterystykę dofinansowania, o które się ubiegasz w ujęciu planowanej działalności.
  3. Opisz cel nadrzędny – oszacuj koszty niezbędne do pokrycia, by otworzyć własne studio.
  4. Opis misję i wizję swojej działalności.
  5. Określ obecny stan przygotowań do podjęcia działalności.
  6. Sprecyzuj charakterystykę klienta ( persona )- pokaż możliwe środki dotarcia do swojego TG.
  7. Przedstaw planowane zatrudnienie lub jego brak – uzasadnij.
  8. Określ wymiar działań marketingowych, które będą Ci potrzebne na etapie budowania świadomości o swojej marce.
  9. Nakreśl jasną wizję strategii finansowej Twojego studio autodetailingu.
  10. Rozpisz planowane przychody i koszty – przewidywane rezultaty swojej pracy to kluczowy punkt biznesplanu. Musisz poprzeć swoje ambicje twardymi liczbami.
  11. Przedstaw nie tylko planowane koszty związane z otwarciem studio, ale także koszty związane z jego regularnym utrzymaniem.
  12. Przejdź przez wszystkie założenia finansowe – uzasadnij każdy wydatek i wykaż cele jasno wypływające ze strategii opisanej na początku dokumentu. 
  13. Biznesplan musi zawierać szczegółową specyfikacja oraz harmonogram wydatków, ze szczególnym uzasadnieniem obszarów, w których pomogłoby dofinansowanie biznesu.

Z pakietem tych informacji – pozostaje nam życzyć powodzenia w autodetailingu!

Najchętniej
czytane

Z naszych produktów korzysta wiele osób – profesjonaliści z myjni i salonów autodetailingowych, fani tuningu, a także tysiące posiadaczy aut, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Zobacz, co mówią o swoich doświadczeniach:

Zapisz się
do newslettera